Kapat

Tencerede Karnıyarık Tarifi

Anasayfa Yemek Tarifleri Tencerede Karnıyarık Tarifi

4 adet orta boydaki patlıcanlar soyularak yıkanır. Ardından patlıcanların üzeri bıçakla çizilir ve tuzla hafif tuzlanır. Kapaklı olan bir tencerenin içerisine 1 fincan su ve 1 fincan yağ konularak tencerenin üzeri kapatılır. Ardından kısık ateş altından pişmeye bırakılır. Geniş bir tepsinin veya tabağın içerisine tencerede kızarmış olan karnı yarıklar yerleştirilir. Ardından karnı yarıklar içerisini bir çatal yardımıyla soğuduktan sonra hafifçe açılır.

Arda gelen tencerenin içerisine 1 adet soğan ince ince doğranıp konur ve kavrulmaya bırakılır. Kavrulduktan sonra 200 gram kıyma üzerine eklenir. Suyunu alıp çektiği görüldüğüne kadar pişirmeye devam edilir. 1 tatlı kaşığı domates salçası ve 2 diş rendelenmiş sarımsak, pişmiş olan kıymanın üzerine eklenir. Biraz kavrulduktan sonra üzerine, 1 adet küçük küçük doğranmış domates ve 4 dal kadar ince doğranmış maydanoz eklenir. 1 ya da 2 dakika kadar karıştırdıktan sonra ocaktan alınır. Son aşama olarak tuz, kekik ve başka istenen baharatlar varsa onlarda eklenerek kıymalı harç tamamlanır.

 

Son olarak başka bir tavaya yarım Türk kahvesi fincanı sıvı yağ ve salça konur. Domates rendesi ve baharatlarla beraber az miktarda su eklenerek bir iki defa fokurdamayı beklenir. Olmuş olan bu sos ocaktan alınarak hazır olan karnı yarıkların üzerine hazır olan sos dökülür. Artık yemeğiniz hazırdır afiyet olsun. Yemeği sıcak yemenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir