Kapat

Şah Pilavı Tarifi (2 – 4 Kişilik)

Anasayfa Yemek Tarifleri Şah Pilavı Tarifi (2 – 4 Kişilik)

Tahmini yapım süresi: 90 dk.

Aslında Şah pilavı deyince herkesin tasavvurunda en zor pilav türü canlanır, bazı hanımlar onu pişirmekten çekinirler. Oysa şah pilavı çok da zor bir yemek değildir, hatta bazı pilavlar nazaran daha kolay hazırlanır, hem de çok lezzetli olur.

Malzemeler:

Uzun pirinç – 400 gr.

Tereyağı – 450 gr.

Koyun eti (isteğe göre sığır eti de olur) – 500 gr. 

Kestane – 250 gr.

Kuru kayısı – 200 gr.

Kuru üzüm – 150 gr.

Soğan – 1 adet

Dörtgen lavaşlar – 5 – 6 adet

Baharatlar: safran, karabiber, kırmızı biber

Tuz – 2 çay kaşığı

Hazırlanışı:

Öncelikle pirinci iyice yıkayıp 2 saat onu suya koyuyoruz. O hazır olana kadar ise koyun eti (veya sığır etini) küçük parçalara bölüyoruz (yaklaşık kestane boyunda) ve pişene kadar kaynatıyoruz. Sıra kestanelerdedir. Onları kolayca temizlemek için her birinin kabuğunu hafifçe kaldırıp kaynayan suya koyuyoruz. Suyu hafifçe tuzlamanız önerilir. 2 dakika kaynadıktan sonra kestaneleri sudan çıkarıp temizleyebilirsiniz. Kuru üzüm ve kuru erikleri de iyice yıkayıp kurutuyoruz ve 4 parçaya bölüyoruz. Baharatları ayarlıyoruz: 5 – 6 adet karabiber ve bir tutam tuzu havanda ezip, üstüne çay kaşığının ucu ile safran döküyoruz ve homojen bir karışım olana kadar eziyoruz. Sonra bu karışıma kırmızı biberi de ilave ediyoruz.

Soğanı yarım halka şeklinde doğruyoruz. Altın renk alana dek yağda kızartıyoruz. Üzerine eti, kuru eriği, üzüm ve kestaneyi döküp, karıştırıyoruz. Onları birazcık kızartıyoruz. Sonra baharat karışımını da tavaya ilave ediyoruz. 5 litrelik tencerede suyu kaynatıp, 1,5 çay kaşığı tuz ilave ediyoruz. Sonra kaynayan suya pirinci döküyoruz ve 5 dakika kaynatıyoruz. Ama siz pirincin pişip pişmediğini anlamak için mutlaka tadına bakmalısınız. Tam pişmese iyidir, çünkü henüz fırında da pişecek. Pirinci süzüyoruz. Şimdi de safranı demleyelim. Bir çimdik safranla tuzu havanda ezip karıştırıyoruz. Sonra bardağa döküyoruz ve üzerine 100 ml. kaynar su döküyoruz. Bardağın ağzını örtüp kenarda demlenmesi için koyuyoruz. 5 litrelik tencere alıyoruz. Dikdörtgen lavaşları şerit şerit kesiyoruz (genişliği yaklaşık 7 – 8 cm). Her lavaş dilimini yağlıyoruz ve tencereye yerleştiriyoruz. Tencerenin kenarları ve içi lavaşla örtüldükten sonra onun içini yine yağlıyoruz. Bir kat pirinç döküyoruz. Üzerine safran ve yağ gezdiriyoruz. Sonra hazır etli, kuru meyveli kavurmayı döküyoruz. Kalan pirinci de ekleyip, yağ ve safranı süzüp sonra lavaşları üst üste getirerek adeta pilavın üstünü örtüyoruz.

Tencereyi folyoya sarıyoruz. Kâğıdın üstünü kürdan ile birkaç yerden deliyoruz. Fırına koyuyoruz ve 180 derecede 50 – 55 dakika pişiriyoruz. 25 dakika sonra folyoyu açın ki, lavaşlar iyice kızarsın. Şah pilavı hazır olunca onu düzgün bir biçimde tencereden tabağa çevirin. Tepsinin boyutu tencere ile eşit olmalıdır. Pilavı keskin bıçakla dilimleyin. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir