Kapat

Ramazan’ın Kendine Has Tatları

Anasayfa Yemek Tarifleri Ramazan’ın Kendine Has Tatları

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte yeme-içme çok önemli olmaktadır.  Özellikle de ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesi tüketilecek olan besinlerin ve sıvıların özenli seçilmesini sağlamaktadır.  Yaz günlerinin sıcak havalarında oruç tutacak olan kişiler gün boyunca sıvı ihtiyacını giderebilecek besinler tüketmeye tercih etmektedir.  Bu da ramazan ayı  tatları olarak farklı lezzetleri kişilerin karısını çıkarmaktadır.  Bereketi ile birlikte gelen ramazanın farklı lezzetleri ile de birlikte insanlara değişik lezzetler sunmaktadır.

 

Özellikle de Osmanlı mutfağının en çok kullanılan ramazana has tatlar, birçok kişi tarafından rağbet görmektedir.  Bu farklı lezzetler arasında meyan şerbeti,  gül suyu,  urmu dut suyu  gibi içecekler sayılabilir.  Ayrıca bunun yanında sütlü ekmek,  yağlı yalan,  güllaç,  hurmada yine tezgâhlarda sıra sıra yer almaktadır.  Gerek içecek gerekse yiyecek olarak Osmanlı mutfağına günümüze taşıyan bu farklı lezzetler pek çok kişinin iştahını kabartmaktadır. İftarda daha çok ramazan ayı tatlarını tüketmeyi tercih eden vatandaşlar tezgâhları boşaltırken esnaf ise vatandaşların bu yoğun ilgisinden çok memnun olduğunu belirtmektedir. Bazı yörelerde vatandaşların Ramazan’a has olan bu tatlar için sıraya girdiği ve tezgâhlarda yerini alan ürünlerin çok kısa sürede tüketildiği verilen bilgiler doğrultusundadır.

 

Daha ramazan ayı gelmeden ramazanın farklı tatları tezgâhlarda boy göstermeye başlamıştır.  Bunlar içerisinde yer alan sütlü ekmek daha tezgâhlarda yerini alır almaz çok kısa bir süre içerisinde vatandaşlar tarafından tüketilmiştir.  Yaz aylarına denk gelmesi nedeniyle sıcaktan bunalanlar ve sıcak nedeniyle oruç tutmakla güçlük çekenler için iftar da serinlemek adına meyan şerbeti en çok tercih edilen içeceklerdendir.  Ayrıca urmu dut suyu yine vatandaşların büyük rağbet gösterdiği bir şerbet olarak bolca tüketilmektedir.  Ramazan ayının olmazsa olmazı hurma ise daha Ramazan’dan çok önce raflarda ve tezgâhlarda yerini almıştır.  Diğer farklı lezzetlerde olduğu gibi hurma da kısa süre içerisinde  tüketilmiştir.  Ramazan’ın en güzel tatlıları arasında yer alan güllaç ise  tatlı sevenlerin ve ramazan ayında hafif tatlı yemeyi tercih edenlerin favori olarak tezgâhlarda yerini almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir