Kapat

Bakü Baklavası Tarifi (2 – 4 Kişilik)

Anasayfa Yemek Tarifleri Bakü Baklavası Tarifi (2 – 4 Kişilik)

Tahmini yapım süresi: 70 dk.

Eski Türk tatlılarından olan baklavanın yüzlerce türü vardır. Her bir Türk halkı onu kendince adlandırıyor ve pişiriyor. Örneğin, tatarlar 10 – 12 kattan oluşan tatlılarını “Yoka” (yufka), Özbekler “Poşkal” olarak adlandırıyor ve içi de, tabii ki, farklıdır. Hatta mutfak tarihçileri 100 kattan oluşan baklavaların olduğunu da aktarıyorlar. Tadına doyulmayan Bakü baklavasının kat sayısı ise zaman zaman değişti, sazın simleri, perdeleri artıkça o da arttı, en sonda ise 12 kat oldu. Onun dikdörtgen biçiminde olması da anlamlıdır. Dikdörtgen insanlık, iyilik, doğruluk, doğum gibi sembolik anlamları taşımaktadır.

Dünyada en büyük baklava ise 2012 yılında Sumgayıt’ta pişirilmiştir. Uzunluğu 21 metre, genişliği 5 metre ve ağırlığı 5 ton 300 kilogram olan dev baklava şehir sakinlerine dağıtılmıştır.

Malzemeler:

Hamur için:

Un – 1 kg.

Toz şeker – 1 çorba kaşığı

Süt – 2 su bardağı

Ekşi krema – 2 çorba kaşığı

Yumurta – 2 adet

Tereyağı – 250 gr.

Kuru maya – 1 çay kaşığı

Tuz – bir çimdik

İç için:

İçi cevizden veya badem yapabilirsiniz. Ama cevizle daha lezzetli olur.

Ceviz – 0,5 kg.

Toz şeker – 0,5 kg.

Öğütülmüş kakule – 1 çay kaşığı

Vanilya – 1 çay kaşığı

Yağlamak için:

Tereyağı – 400 gr.

Şerbet için:

Toz şeker – 1 su bardağı

Su – 1 su bardağı

Üstü için:

2 adet yumurtanın sarısı

Safran – 1 çorba kaşığı (2 çorba kaşığı kaynar suda demlemelisiniz.)

Badem veya fındık

Hazırlanışı:

Öncelikle hamuru hazırlıyoruz: Malzemeleri karıştırıp şeker burada olduğu için katı hamur yoğuruyoruz. 30 dakika sıcak bir yerde saklıyoruz ki, hamur acısın.

İçi hazırlıyoruz: Cevizi mutfak robotundan geçiriyoruz ve toz şekeri ve kakuleyi ekleyip karıştırıyoruz. (İşimiz kolay olsun diye, bunu önceden de hazırlayıp koyabiliriz.)

Şerbeti hazırlıyoruz: 1 su bardağı toz şekerin üzerine 1 su bardağı su döküp ocağın üzerine koyuyoruz ve şerbet hazır olduğunda içine safran da atıyoruz. Sonra kenara koyuyoruz ki, soğusun.

Hamuru 12 parçaya bölüyoruz: 2’si daha büyük olmalı (alt ve üst katlar kalın olduğu için), 10 parça ise nispeten küçük olmalıdır. Tepsiyi azıcık yağlıyoruz. Alt için olan parçayı yayıp tepsinin dibine seriyoruz. Üstünü fırça ile yağlayıp 3 – 4 çorba kaşığı iç serpip eşit paylaştırıyoruz. Küçük parçaları bir bir ince yayıp seriyoruz, hamurun uçlarını tepsinin kenarlarına yapıştırıyoruz. Her katmanın üzerine ise yağ sürüp ve iç serpiyoruz. Sonunda 12’inci üst katı yayıp baklavayı tamamlıyoruz. Baklavayı dörtgen biçiminde doğruyoruz. Her dörtgenin ortasına fındık (ceviz / badem) koyuyoruz. Üstüne yumurta sarısı sürüyoruz ve önceden ısıtılmış fırında 25 dakika boyunca 150 derecede pişiriyoruz. Üstü kızarınca alıyoruz, üzerine eşit olarak bol yağ gezdiriyoruz (200 gr. Eritilmiş yağ). Yeniden fırına koyup 10 dakika daha pişiriyoruz. En sonunda baklavayı fırından çıkarıp üzerine eşit olarak şerbet gezdiriyoruz. Kapalı fırına koyup 3 dakika (sıcakta kalsın diye) daha bekletip sonra alıyoruz.

NOT:  Şerbeti döktükten sonra baklavayı çalışan, çalışan fırına koyarsak pekişir diye, kapalı fırına koyuyoruz ki, sadece buğu vursun.

Fırından çıkardığımız baklavanın doğranmış dörtgenlerinin üzerinden bir daha bıçakla gidiyoruz. Ilık halde tavadan bir bir çıkarıp düz kaba topluyoruz. Baklavamız hazırdır. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir