Kapat

Abşeron Pastası Tarifi (2 – 4 Kişilik)

Anasayfa Yemek Tarifleri Abşeron Pastası Tarifi (2 – 4 Kişilik)

Tahmini yapım süresi: 40 dk.

Malzemeler:

Hamur için: (3 korj)

Yumurta – 6 adet

Toz şeker – 2,25 su bardağı

Un – 1,5 su bardağı

Öğütülmüş ceviz – 1 su bardağı

Öğütülmüş badem – 0,5 su bardağı

Vanilya – yarım paket

Kabartma tozu – 1 paket

Krema ve süs için:

Yumurta – 2 adet

Toz şeker – 2 su bardağı

Un – 3 çorba kaşığı

Vanilya – yarım paket

Süt – 1 su bardağı

Tereyağı – 400 gr.

Kakao – 1 çorba kaşığı

Öğütülmüş ceviz – badem – 0,5 su bardağı

Hazırlanışı:

Öncelikle korju hazırlayalım – 1 korj için: 2 yumurtanın sarısı ile beyazını ayırıyoruz. Beyazlarını köpüklenene kadar çırpıyoruz. Üzerine ¾ su bardağı toz şeker döküp çırpmaya devam ediyoruz. Dekora benzer kütle oluşacaktır. Sonra 2 yumurta sarısını da ilave ediyoruz ve çırpmaya devam ediyoruz. Öğütülmüş cevizle bademi karıştırıyoruz. Ayrıca bir kapta unla kabartma tozu karıştırılır. Üzerine ceviz – badem karışımı dökülür ve karıştırılır. Sonra unlu – cevizli karışımdan 1 su bardağı alınır ve yumurtalı karışıma eklenir, dikkatlice kaşıkla karıştırılır. Oluşan karışımı tereyağı ile yağlanmış tepsinin içine döküyoruz ve 180 derecede 20 dakika pişiriyoruz. Birinci korj hazırdır ve bu şekilde diğer 2 korju da hazırlıyoruz.

Şimdi ise kremayı hazırlıyoruz: 2 yumurta ile şeker karıştırılır. Üzerine un, vanilya dökülür ve iyice karıştırılır. Soğuk süt ilave edilir ve karıştırılır. Orta ateşe konur ki, pişsin. Karıştırmayı da unutmuyoruz. Katılaşınca, ateşten alabilirsiniz ve oda sıcaklığında bekletelim ki, soğusun.

Not: Eğer kremada yumrular meydana geldiyse, onu öyle soğumadan önce süzgeçten geçirmelisiniz ki, yumrular süzgeçte kalsın.

Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını hacimli olana kadar mikserde çırpıyoruz. Artık soğumuş kremayı tereyağının üzerine döküyoruz ve yine homojen olana kadar çırpıyoruz. (pişmiş krema yağa ilave edileceği zaman mutlaka soğuk olmalı!)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir