Kapat

Windows 10 İşletim Sisteminde Bilmediğiniz Özellikler

Anasayfa Teknoloji Windows 10 İşletim Sisteminde Bilmediğiniz Özellikler

Günümüzde, birçok kişinin kullandığı bir işletim sistemi olan Windows, son yıllarda 10 sürümünü yayınladı. Bu sürüm önceki sürümlere göre çok daha stabil ve görev yapma açısından insanlara, önceki sürümlere göre çok daha fazla kolaylık sağlıyor. Çoğu kişi tarafından kullanılsa da, Windows 10 işletim sisteminin, birçok kişi tarafından bilinmeyen özellikleri var. İşte Windows 10 özellikleri;

Gizli Olan Başlat Menüsü

Windows işletim sisteminde birçok kişi başlat kısayolunu kullanıyor. Ancak çoğu kişi başlat menüsüne sağ tıklandığında karşısına çıkacak olan menüyü kullanmayı bilmiyor. Bu menüde, aygıt yöneticisi, görev yöneticisi, çalıştır, uygulamalar ve özellikler ve güç seçenekleri gibi birçok kısayol mevcut.

Masaüstünü Göster Özelliği

Bu özellik de önceki özellik gibi çoğu kişi tarafından henüz keşfedilmiş değil. Masaüstündeki görev çubuğunun en sağında küçük bir çizgi bulunur. O çizgiye tıkladığınızda, eğer herhangi bir site, uygulama veya oyun oynasanız bile sizi masaüstüne yönlendirir.

Ekranı Kaydırarak Bilgisayarı Kapatma

Bu özelliği gerçekleştirmek çok kolaydır. Tek yapmanız gereken, masaüstüne gelip, sağ tıklayıp, yeni bir kısayol oluşturmak. Kısayol oluşturduktan sonra, sizden konum isteyecektir. konum yerine; %windir%\System32\SlideToShutDown.exe yazıp ileri tuşuna basın. Bastıktan sonra, ekranı yukarıdan aşağıya çekerek bilgisayarınızı kapatabilirsiniz.

Tanrı Modu Açmak

Kişisel bilgisayarınıza, GodMode yani Tanrı Modu açabilmeniz mümkün. Bu işlem için, masaüstüne gelip bir klasör oluşturmanız gerekmekte. Bundan sonra ise, klasörün adını değiştirerek, GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C} yazın ve kaydedin. Klasöre çift tıklandığında birçok özellikle karşılaşacaksınız. Bu özellikler Denetim Masası’nda bulunan birçok işe yarar özelliğin kısayoludur.

Herhangi Bir Açık Pencereyi Sallayarak Simge Haline Getirme

Bilgisayarınızda, bu özelliği test etmeniz için, eş zamanda 3 veya 4 tane pencere açın. Pencereleri açtıktan sonra ise, herhangi bir pencerenin üst kısmından tutup, sallayarak açmış olduğunuz diğer pencereleri simge boyutuna getirebilirsiniz.

Başlat Menüsündeki Kutucuklardaki Özellikler

Bunun için yapmanız gereken şey, başlat menüsünden, herhangi bir kutucuğa sağ tıklamak ve yapacağınız eylemi seçmek. Görev çubuğuna sabitleme, kutucuğun boyutunu değiştirme, canlı kutucuğu kapatma ve başlat menüsünden kaldırma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir