Kapat

Bilgisayarda Virüs Olduğunu Nereden Anlarız?

Anasayfa Teknoloji Bilgisayarda Virüs Olduğunu Nereden Anlarız?

Bilgisayarda Virüs Olduğunu Nereden Anlarız? İşte bu sorunun cevabını bilmek istiyorsanız bu makalemizi okumanızda fayda var.

Virüs nedir?

Virüs kullanıcının bilgisi dışında çalışabilen herhangi bir uygulamanın içine atılabilen ve kendi kendini çoğaltabilen bir dosya ya da uygulamadır.

Peki, bilgisayarımıza virüsün bulaştığını nasıl fark ederiz?

Bilgisayarınız çok fazla ısınıyor ve ses çıkartıyorsa aynı zamanda bilgisayarınıza yüklediğiniz programlar çok fazla bellek tüketiyor mu? Bu gibi şikayetlerin en az birinden muzdaripseniz bilgisayarınızda virüs olduğundan şüphelenmekte haklısınız demektir. Sürücü isimleriniz değişiyor ise, bilgisayarınız donuyor ve sık sık hata veriyorsa, diske erişim olmadığı halde disk ışığı yanıyorsa, bilgisayardaki dosyalarınız ve klasörlerinizin görüntüsü kendi kendine değişiyorsa bu ihtimaller de virüs belirtileri olarak uzmanlar tarafından kabul edilmektedir. Son olarak tarayıcı kaynaklı hatalarda virüs belirtisi olabilir. Bilgisayarınızın tarayıcıları (chorome, firefox, internet Explorer vb.) kendi kendine donup kapanıyorsa virüs vardır diyebiliriz.

Peki, bu virüsleri nasıl temizleriz?

Öncelikle arkadaşlar virüs programlarının deneme sürümleri vardır. Bu süre yaklaşık olarak 1 ay ila 3 ay arasında değişmektedir. Ücretsiz deneme sürümü olan kaliteli programları internetten indirip bilgisayarınızın bütün dosyalarını taratıp temizleyin. Virüs programının deneme süresi dolduktan sonra farklı bir virüs programı indirip onunda süresi dolana kadar kullanabilirsiniz. Ücretsiz olarak yayıncıları tarafından hizmete sunulan virüs tarayıcılarda mevcuttur. Lakin en iyi performansı ücretli anti virüs programları tarafından sağlanmaktadır. Maksimum koruma için fiyat kalite oranı yüksek olan anti virüs programlarını satın alabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir