Kapat

Öfke Kontrolünde Sağlık Önlemleri

Anasayfa Sağlık Öfke Kontrolünde Sağlık Önlemleri

Kızgın olmanız daha sık baş ağrısına, sindirim problemlerine, uykusuzluğa, endişe artışına, depresyona, yüksek tansiyona, egzama ve kalp krizine neden olabilir.

 

1. Öfkeyi Bastırmak

Öfke çok güçlü bir duygudur ve fiziksel sağlığınızı fark etmediğiniz şekilde büyük ölçüde etkileyebilir. Çoğumuz nefesimizi dışarı verdikten sonra kaçmak için öfkemizi bastırırız. Ancak Hollanda’daki Tilburg Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre bu duyguyu bastırmak aslında daha büyük sorunlara neden olabilir. Araştırmacılar, yüksek tansiyon gibi başka nedenlerden dolayı öfkenin sebep olduğunu söyleyinceye kadar öfkenin çok daha yüksek oranda kalp krizi ve ölümle ilişkili olduğunu gösterdi. Yalnızca kalbiniz değil, bastırılmış öfke de refahınızı birçok yönden etkileyebilir.

 

 

2. Öfke Baş Ağrısına Neden Olabilir

Yapılan araştırmalara göre, öfkelenen kişiler, araştırmacılar tarafından araştırılan hastalar arasında baş ağrısı açısından en büyük belirleyiciydi. Bastırılmış öfkenin, hatta depresyon veya kaygıdan daha fazla baş ağrısına neden olduğu bildirildi.

 

 

3. Öfke Sindirim Problemlerine Neden Olabilir

Stres ve öfke sindirim sisteminin her parçasını etkileyebilir. Kızgın olduğunuzda, merkezi sinir sisteminizdeki “uçuş veya kavga” cevabını aktive eder, santral sinir sisteminiz kan akışını keser, sindirim kaslarınızın kasılmalarını etkiler ve sindirim için gerekli sekresyonları azaltıldığı için sindiriminiz kapanabilir.

 

 

4. Öfke Bütün Gece Devam Edebilir

Öfke gece gündüz devam ederek sizi huzurunuzdan uzaklaştırabilir. Bastırılmış bir öfke sizi sinir bozucu iş arkadaşlarınızla konuşturduğunuz stresli günün ardından sizi huzursuz ve uykusuz bir hale getirebilir.

 

 

5. Öfke Kaygıyı Artırabilir

Concordia Üniversitesi’nden araştırmacılar öfkenin kaygı yoğunlaştıran ve terapiyi ciddi sağlık sonuçlarına götüren güçlü bir duygu olduğunu keşfettiler. Öfkenizi bastırmak, milyonlarca insanı etkileyen bir durum olan yaygın anksiyete bozukluğu semptomlarını kötüleştirebilir.

 

 

6. Öfke Depresyona Yol Açabilir

Depresyon ile ilişkili öfke, durumun ümitsizliğine ya da tekrarlayan depresyon durumlarına yönelik hayal kırıklığına bir tepki olabilir. Etkili bir çözüm sunmayan bir sorunla karşı karşıya iseniz, öfkelendirirsiniz ve en sonunda üzülmenizi sağlayarak depresyona neden olabilir.

 

 

7. Öfke Kan Basıncı Artırabilir

Yakın tarihli bir araştırma, öfkeli erkeklerin kan basıncının ve kalp hastalığı riskinin arttığını gösteriyor. Uzun süreli stres hem kadınlarda hem erkeklerde etkilenmiştir. Bununla birlikte öfke ve stresin kan basıncını ve kalp hastalığını artırdığı kesin mekanizma açık değildir.

 

 

8. Öfke Cildinize Zarar Verebilir

Öfkenin uzun süre uzatılması vücudunuzun en büyük cildi, organına zarar verebilir. Öfkelerini şişiren insanlar genellikle döküntüler, kovanlar, siğiller, egzama ve akne gibi deri hastalıklarına sahiptir. Öfke ve cilt arasındaki ilişkiyi inceledikten sonra araştırmacılar, öfkesini gidermenin kişinin cilt bozukluklarını dramatik bir şekilde iyileştirdiğini keşfetti.

 

 

9. Öfke Kalp Hastalıklarına Neden Olabilir

Harvard Üniversitesi’nde kardiyovasküler çalışma üzerine stres ve duygu rolü üzerine yapılan bir araştırma, öfkenin kalp hastalıklarında önemli bir rol oynadığını ortaya koyuyor. Nitekim, Circulation dergisinde yayınlanan 2002 büyük bir araştırma, öfkenin en düşük olanları ile karşılaştırıldığında en korkunç insanlara koroner arter hastalığı  riski iki kat daha fazla ve kalp krizi riski neredeyse üç kat daha fazla olduğunu belirtti.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir