Kapat

Obeziteye Sebep Olan Faktörler

Anasayfa Sağlık Obeziteye Sebep Olan Faktörler

Günümüzde; tüketim çılgınlıkları, hızlı yaşam gibi güncel problemlerin sonucunda çeşitli olumlu ve olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaya başlamıştır. En önemli olumsuz sonuçlarından birisi de obezitedir. Obezite; aşırı kiloluluk, hastalık ölçüsüne varan şişmanlık gibi anlamlarına gelmektedir. Obezite, ciddi bir sağlık problemi olarak karşımıza çıktığından, diğer hastalıklar gibi sebeplerini bilmeli ve ona göre hareket edilmelidir.

Obezite 3 başlık altında incelenir;

  • Metabolizma ile ilgili etmenler
  • Genetik etmenler
  • Çevresel etmenler

Metabolizma İle İlgili Etmenler:

Metabolizma ile ilgili etmenlerin içerisinde; yeme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam ve uyku en önemlileridir. Yeme alışkanlıklarının içerisinde aşırı yağlı yiyecekler, işlenmiş gıdalar ve fastfood yiyecekler barındıran insanlar obezite tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu yiyecekleri tükettikten sonra da spor ile toksinlerinden ve fazla kalorisinden arınamayan bireyler, bir süre sonra kilo almaya başlamaktadırlar.

Genetik Etmenler

Araştırmalar; genetik etmenlerin, bireylerin vücutlarında biriktirebildikleri yağ oranlarını ve metabolizma hızlarını etkiledikleri incelenmiştir. Kişiler nasıl ki, göz rengi, boy uzunluğu gibi özellikleri genetik kodları ile aldıysa, metabolik hızı da alabiliyorlar. Ayrıca hormonlardaki düzensizlikler de genetiksel etmendir. Örneğin; Troid bezlerinde meydana gelen bir sıkıntı, metabolizma hızını yavaşlatabilmekte ve spor yaptığını söyleyen bir bireyin kilo vermesine engel teşkil edebilmektedir.

Diğer Faktörler:

Son olarak diğer faktörler içerisinde; Yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, sosyo – kültürel etmenler, gelir gibi durumları kapsar. Bu liste daha da uzatılabilir. Bazen tüm koşullar sağlandığında diğer başlığı altındaki maddelerin durumları incelenmeli ve ona göre hareket edilmelidir.

Önlemek / Tedavi Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Obezitenin sebepleri hakkında bilinçli olunsa dahi, bireyler kendi fikirleri ve kulaktan dolma bilgilerle zayıflama yollarını tercih ediyorlar. Bu çok yanlış bir tutumdur. Düzenli yeme alışkanlığı ve düzenli (bilinçli) spor yapılmıyorsa; metabolizmik etmenlerin dışındaki etmenlerde eksiklikler varsa, birey zayıflama konusunda başarılı olamayabilir. Bu durumla baş etmenin en iyi yolu konuda uzman bir doktor ile görüşerek yardım almaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir