Kapat

MEME KANSERİ RİSKİNİ AZALTMANIN YOLLARI

Anasayfa Sağlık MEME KANSERİ RİSKİNİ AZALTMANIN YOLLARI

Günümüzün en tehlikeli hastalıklarından bir tanesi olan meme kanseri, çoğunlukla kadınlarda görülse de erkeklerde de görülebilen bir kanser türüdür. Geçen yıllarla birlikte meme kanserine yakalanma sayısı azalacağına artış göstermektedir.

Kansere yakalandıktan sonra henüz geliştirilmiş bir tedavi olmadığı için, iyileş seniz bile hayatınız boyunca taşıyacağınız büyük risk faktörüyle birlikte yaşamayı sürdürmek zorundasınız. Bu nedenle uzmanlar en iyi çözümün kansere yakalanma riskini en aza indirecek çözümleri uygulamak olduğu görüşündeler.

Meme kanserine yakalanma riskinizi azaltacak birkaç önlemi saymamız gerekirse, öncelikle alkol alımınızı sınırlı ölçülere indirmeniz gerektiği söylenebilir.

Fiziksel aktivitenizi arttırmanız da kansere yakalanma riskinizi büyük ölçüde azaltacaktır. Eğer bebek sahibi olmayı planlıyorsanız, bebeğinizi emzirmenizin de meme kanserini önlemede büyük bir etkisi olduğu uzmanlar tarafından bildirilmektedir.

Uzun sürelerde göreceğiniz hormon tedavileri de meme kanseri riskini büyük oranda arttırmaktadır. Doğum kontrol haplarının da meme kanserine yakalanma riskini arttırdığı söylense de bununla ilgili henüz kesin bulgulara varılabilmiş değildir. Son olarak çevre kirliliğine maruz kalmaktan kaçınmanızda sağlıklı bir yaşam sürmenizi kolaylaştıracaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir