Kapat

Kadınlar İçin Spor Planı

Anasayfa Sağlık Kadınlar İçin Spor Planı

Erkekler büyük kaslar inşa etmeye odaklanırken, kadınlar kilo vermeye, kaslarını geliştirmeye ve kendilerine uygun görünmeye odaklanırlar. Tam vücut egzersizi kadınlara sağlık yararları elde etmeyi sağlar.

Erkekler için en iyi egzersizler, hedefler farklı olduğu için kadınlarla aynı değildir. Fakat bütün egzersiz programlarının temeli değişmez. Kardiyo, kuvvet ve esneklik bileşenini içermelidir. Çoğu kadın sadece yüksek etkili aerobik, jimnastik, yürüme, yüzme ve diğer egzersiz gibi kardiyovasküler egzersizleri tercih eder. Kadınlar genelde güç eğitimini hep birlikte ihmal ediyorlar, çünkü bunlar erkekler gibi yığınlaşacaklarından ve eril olmasından korktuğu için en önemli fitness bileşeni. Fakat tam tersine, kadınlar kas kütlesi kazanamaz ve hacimli olamazlar, çünkü erkekler kadar testosteron üretmezler. Bu testosteron kas büyüklüğünü arttıran ana hormondur. Ağırlık eğitimi, kemik yoğunluğunu arttırdığı ve osteoporozu önlediği, Kas koordinasyonunu geliştirir ve yaralanma riskini azaltır. Güçlü egzersiz çalışmaları, geniş bir hareket yelpazesiyle gerçekleştirildiğinde esnekliği arttırır.

Ayrıca yanlış bilgilendirilmiş bazı kadınlar egzersiz yapmayı bırakabilir ve kasları yağa dönüşebilir. Ancak kas ve yağ iki farklı dokudur. Bir ağırlık eğitim programı durdurulduğunda, hareketsizlik ve kasın yağa dönüştüğü izlenimini veren kötü kaloriye girme nedeniyle kas kaybetmeye başlar. Ancak aslında kas kaybolur ve yağ toplanır. Bu nedenle yağ, kardiyovasküler egzersizle yakılmalı ve kas tonusu yükseltilmeli ve tanımlanmalıdır.

Kadınların güç eğitim planı

  • Karın egzersizleri – tahta, sırt, eğik katlanır.
  • Üst vücut egzersizleri – triseps asansörleri, bisiklet kirpikleri, göğüs, omuz kaldırıcıları vb.
  • Alt vücut egzersizleri – katlar, süpürgeler, iç ve dış uyluk kaldırıcıları.
  • Esneme egzersizleri

Vücudun bir bölümünden diğerine geçme veya aynı egzersizde farklı kas gruplarını karıştırma zaman kazandırabilir ve kasları daha çabuk yeniden şekillendirerek onları zorlayabilir. Serbest ağırlıkları, direnç tüplerini, spor çubuklarını veya kendi vücut ağırlığını veya spor salonundaki makineleri kullanabilirsiniz. Hafif ağırlıklarla ve birkaç tekrarlamayla başlanması önerilir. Tonlama ve heykelde istenilen kazanımları görmek için yük art arda artabilir ve tekrarlar olabilir. Ve son olarak, eklemlerin esnekliğini arttırmak ve kasları rahatlatmak için yoga, Tai chi, callisthenic veya gerdirme programı gibi iyi bir esneklik egzersizi ekleyin. Bu egzersizler yaralanma riskini azaltır ve eklemlere ve kaslara kan dolaşımı geliştirir.

 

Bir spor salonuna çarpan biri değilseniz, evde şu spor rutini deneyin ve aynı faydaları elde edin

Yöntem 1

Çalışan kasların kan akışını arttırmak için gerinmeye başlayın ve 10 dakika boyunca kısa bir kardiyo egzersizi yapın. Merdiven tırmanabilir, atlayabilir veya yerinde koşu yapabilirsiniz. Kardiyo, vücudun ısınmasına yardımcı olur ve kalorisinin yanmasını sağlar.

İşte sonraki 23 saat boyunca metabolizmayı daha da ileri götürmek için bir sonraki adım.

Yöntem 2

Bir grup otuz itme ile başlayın. Pushups sesi triseps, biseps ve göğüs kasları için yardımcı olur. Dövüşmeyi tamamladıktan sonra, karın kaslarını hedeflemek için 20 ters yönde ilerletin. İki istikrarlı masa veya sandalyeyi kullanmaya devam edin ve göğüs kaslarınızı hedef alacak kadar daldırma yapın, mümkün olduğu kadar çok yapın. Hedefleyebildiğiniz kaslar uyluklardır. 15 alternatif ileri lunge gerçekleştirin ve ayaklar yere indirilirken ayakları üzerinde dengeleyerek 15 uç parmak buzağı atlaması yaparak buzağıları hedef almaya devam edin. Bu, vücut antrenmanını tamamlar ve hala enerjiniz ikinci turda kalırsa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir