Kapat

HEPATİT C TEDAVİSİNDE GELİŞME

Anasayfa Sağlık HEPATİT C TEDAVİSİNDE GELİŞME

Hepatit C, karaciğerine saldıran ve iltihaba neden olan bir virüsten kaynaklanan bir enfeksiyondur. Hepatit C virüsü (HCV) ile enfekte kişilerin çoğunda herhangi bir belirti yoktur. Aslında, çoğu insan, rutin tıbbi testler sırasında, karaciğer hasarları yıllar sonra ortaya çıkıncaya kadar hepatit C enfeksiyonuna sahip olduklarını bilmiyor.

Hepatit C, birkaç hepatit virüsünden biridir ve çoğunlukla bu virüslerin en tehlikeli virüslerinden biri olarak kabul edilir. Hepatit C bulaşmış kanla bağlantılıdır en bilindik  olarak uyuşturucu kullanımı sırasında paylaşılan iğnelerdir.

 

 

Hepatit C Tedavisinde Gelişme

Hepatit C tedavisi için kullanılan ilaçlar yıllar boyunca kullanılmasına rağmen zamanla gelişti, ciddi yan etkilere sahipti ve bir kişinin 24 ila 72 hafta arasında tedavi altına alınması gerekiyordu.

Yan etkiler arasında depresyon, gribe benzer belirtiler ve sağlıklı kırmızı veya beyaz kan hücrelerinin kaybı (anemi veya nötropeni) vardı. Bu nedenle birçok kişi tedaviyi bıraktı.

Araştırmacılar, Viyana’daki Uluslararası Karaciğer Kongresi’nde yeni bir ilaç kombinasyonu olan grazoprevir ve elbasvir’in üç fazlı klinik çalışmalarından elde edilen bulguları, kronik hepatit C enfeksiyonu olanlara karşı cesaretlendirdiklerini bildirdiler. Hastanın hepatit C enfeksiyonu öyküsüne bağlı olarak, yüzde 92’den yüzde 99’a kadar tedavi oranları bildirildi.

En önemlisi virüsün neden olduğu, karaciğer hastalığının geç dönemi olan sirozlu ve sirozlu olmayan hastalar  yeni ilacın denemelerine katıldı ve olumlu sonuçlar gördü. İlaç kombinasyonu diğer hepatit C ilaçlarıyla daha önce tedavide başarısız olmuş hastalar için çok etkiliydi. Hastalar rastgele ribavirin ile veya ribavirin ile birlikte 12 veya 16 haftalık yeni ilaç tedavisine tayin edildi.

Ribavirin ilavesi, iyileşme oranlarını hafifçe geliştirerek 12 hafta boyunca yüzde 94’e, tedavinin 16 haftasında yüzde 97’ye yükseldi.

Aşağıdaki önlemleri alarak hepatit C enfeksiyonundan kendinizi koruyun:

  • Yasadışı uyuşturucu kullanmayı bırakın. Yasadışı uyuşturucular kullanırsanız, yardım isteyin.
  • Vücut delici ve dövme konusunda temkinli olun. Eğer delici veya dövme yaptırmayı seçerseniz, güvenilir bir dövme veya piercing yapan yerler bulun. Ekipmanın nasıl temizlendiği konusunda önceden sorularınızı sorun. Çalışanların steril iğneler kullandıklarından emin olun. Çalışanlar sorularınıza cevap bulamazlarsa, başka bir yer arayın.
  • Daha güvenli bir seks yapın. Birden fazla partnerle veya sağlık durumu belirsiz olan herhangi bir partnerle korunmasız cinsel ilişkide bulunmayın. Tekeşli çiftler arasında cinsel ilişki olabilir, ancak risk düşüktür.

 

“HEPATİT C TEDAVİSİNDE GELİŞME” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir