Kapat

Hamilelikte Seyahat Engeli Var Mıdır?

Anasayfa Sağlık Hamilelikte Seyahat Engeli Var Mıdır?

Hamilelik ve seyahatle ilgili bazı kaygılar vardır. Hamileliğiniz sırasında seyahat mi yapmalısınız? Belirtilen bir komplikasyon veya gebeliğinizle ilgili endişeler olmadığı sürece, hamilelik süresince genellikle her zaman seyahat etmek güvenlidir. Hamilelikte seyahat engeli var mıdır? Gebelik sırasında seyahat etmek için ideal zaman ikinci trimesterdir. Çoğu durumda, ilk üç aylık dönemin sabah hastalığından ve daha yavaş yorgun olduğunuz üçüncü haftadan itibaren birkaç hafta geçmiş olursunuz.

Hangi Tür Seyahat Tercih Edilmeli?

Yolculuk ister hava yoluyla ister arabayla, ister otobüste veya trenle olsun, hamile kaldığınız sürece genellikle gebelikte seyahat etmek güvenlidir. Bununla birlikte, yolculuğunuzu daha güvenli ve rahat yapabilecek bazı şeyler düşünülmelidir. Hem sizin hem de bebeğinizin en iyi korunması için kucak ve omuz kemerleri kullandığınızdan emin olmalısınız. Hava yastıklarını açık tutmalısınız. Hava yastığının güvenlik avantajları, sizin ve bebeğinizin potansiyel riskinden daha önemlidir. Otobüslerde dar koridorlar bulunur. Bu ulaşım modu daha zorlayıcı olabilir. En güvenli olan şey otobüs hareket ederken oturmaktır. Trenler genellikle gezinip yürümek için daha fazla alana sahiptir. Tuvalet genellikle küçüktür. Tren hareket ederken rayları veya koltuk sırtlarını tutmak esastır. Seyahat sürenizi beş ila altı saat arasında tutmalısınız. Kısa yürüyüşlere çıkmak için dinlenme yerleri kullanmalı ve kan dolaşımını sürdürecek uzantıları kullanmalısınız.

Hava Yolu İle Yolculuk Mümkün Mü?

Hava yoluyla yolculuk, hamile iken kadınlar için güvenli kabul edilir; Çoğu hava yolu, hamile kadınların sekizinci ay boyunca seyahat etmesine izin verir. Dokuzuncu ay süresince seyahat etmek, genellikle sağlık kuruluşunuzdan izin alınması durumunda izin verilir. Çoğu havayolunun dar koridorları ve küçük tuvaletleri vardır, bu da tuvaleti kullanırken daha zorlu yürümeye neden olur ve daha rahatsız edicidir. Uçak potansiyel türbülanstan dolayı sallanabilir, koridorda gezinirken koltuk sırtlarına tutunduğunuzdan emin olmalısınız. Tuvalete ulaşmak için daha rahat kalkmanızı sağlayacak bir koridor koltuğu seçmek veya sadece bacaklarınızı geriye doğru uzatmak isteyebilirsiniz. Büyük havayollarında basınçlı kabinler ile seyahat etmeli ve küçük özel uçaklardan kaçınmalısınız.

32 haftadan itibaren seyahatten kaçınılması, prematüre doğum eylemi için risk faktörleri olan, anneler gibi riskli gebeliklere sahip kadınlar için önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir