Kapat

Grip’le Mücadelede En İyi Evde Çözümler

Anasayfa Sağlık Grip’le Mücadelede En İyi Evde Çözümler

Gribe yakalanmak eğlencelidir, ancak ağrılarınızı hafifletmenin yolları vardır.

 

Ateş, kas ağrıları, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve yorgunluk – grip belirtileri sizi kötü hissetmenize yol açabilir, böylece sizi doğru yollarla durdurursunuz.

Bulaşıcı soğuktan farklı olarak grip , Hastalık Kontrolü ve Korunma Merkezlerine (CDC) göre potansiyel olarak tehlikeli komplikasyonlara neden olabilecek ciddi bir solunum yolu hastalığı . Eğer hastalığa yakalanırsanız, hastalığın başkalarına yayılmasını önlemek için kendi adımlarınızın devam etmesi ve kendi belirtilerin daha da kötüleşmesini önlemeniz önemlidir.

Grip Belirtilerini Kolaylaştırmak İçin Ne Yapabilirim?

Gribe evde nasıl davranıyorsunuz? Gribe bir virüsün neden olduğu, antibiyotik alarak yardımcı olmaz. Ayaklarınıza geri dönmek bir veya iki hafta sürebilir , Sağlık ve İnsan Hakları Departmanı’na (HHS) tavsiyelerde bulunur .

North Carolina, Winston-Salem’deki Wake Forest Baptist Tıp Merkezinde bulaşıcı hastalık profesörü Christopher Ohl, bu arada, kendinizi daha rahat hissetmek için yapabileceğiniz birkaç şey var diyor .

Ohl, “Gribe yakalanan birçok kişi, bol miktarda dinlendirici ve sıvılarla iyi sulu kalarak semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir” dedi. İçme suyu, et suyu, spor içecekleri veya elektrolit içecekleri kurutulmanıza engel olabilir. Kendinize, özellikle ateşiniz varken, dinlenmeye izin vererek, vücudunuza virüsle mücadele etmek için gereken gücü verir.

Ohl, Tylenol (asetaminofen) veya Advil ve Motrin (ibuprofen) veya Aleve (naproksen)gibi bir nonsteroid anti-inflamatuar ilaç (NSAID) gibi reçetesiz satılan bir anti-ateş tıbbı alarak da yardımcı olabilir. ağrıları ve ağrıları azaltmak.

Decongestanlar, öksürük gidericiler ve balgam söktürücü gibi diğer reçetesiz ilaçlar çeşitli grip belirtilerini tedavi etmeye yardımcı olabilir. Ancak potansiyel olarak tehlikeli bir doz aşımını önlemek için, aynı etkin maddeyle birden fazla ilaç kullanmadığınızdan emin olun, HHS uyarılar.

Virüslü çocuklara veya gençlere asla aspirin ile ilaç vermeyin. Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre aspirin, grip veya su çiçeği gibi virüsten kurtulmakta olan gençlerde Reye sendromu olarak bilinen ciddi bir hastalığa bağlı .

Ohl, doktorun başkalarına bulaşmasını önlemek için, en az 24 saat ateşsüz kalana kadar evde veya işyerinde kalmanın önemli olduğunu belirtiyor.

CDC ve HHS, grip belirtilerini yönetmek için bu ek ipuçlarına sahiptir:

  • Ateş ile ilişkili rahatsızlığı azaltmak için alın, kol ve bacaklarınıza serin, nemli bir bez katın.
  • Nefes almayı kolaylaştırmak için odanıza bir nemlendirici koyun.
  • Boğaz ağrısı yatıştırmak için ılık tuzlu su ile kavrayın.
  • Gribinizin belirtilerini kötüleştirebilecek sigara içmeyi bırakın ve herhangi bir ikinci el dumandan kaçının.
  • Dehidrasyonu önlemek için gripten kurtulmak için alkolden kaçının.
  • Doktor ziyareti yapmak veya tıbbi bakım almak için dışarı çıkmanız gerekiyorsa, öksürürken ve hapşırırken bir yüz maskesi takın veya ağzınızı ve burnunuzu bir doku ile örtün.
  • Gribin başkalarına yayılmasını önlemek için ellerinizi sık sık yıkayın.

Antiviral İlaçlar Gribi Nasıl Tedavi edebilir?

Doktorunuz gribe yakalanmasına yardımcı olmak için antiviral bir ilaç reçete edebilir. Antiviral ilaçlar hastalığın süresini kısaltabilir ve semptomları hafifletebilir. Ayrıca grip komplikasyonları riskinizi azaltabilirler; bu nedenle bu ilaçlar, çocuklar, yaşlılar ve belirli önceden varolan koşulları olan kişiler gibi yüksek risk altındaki insanlar için sıklıkla önerilir.

Antiviraller haplar, sıvı ilaçlar ve inhale ilaçlar şeklinde gelir. Virüsün vücudunuza yayılmasını önlerler.

Aşağıdaki antiviral ilaçlar, Birleşik Devletler’deki gripin tedavisinde önerilir:

  • Tamiflu (oseltamivir)  , 2 haftalık genç insanlarda bazı grip enfeksiyonlarını önleme ve bunları tedavi etmeye onaylanan bir ilaçtır.
  • Relenza (zanamivir)  , 7 yaş ve üzeri insanlardaki bazı grip enfeksiyonlarını tedavi etmeye ve 5 yaş ve üstündeki insanlarda bazı grip enfeksiyonlarını önlemeye onay verdi. Bu inhale toz astım veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi solunum koşulları olan herhangi biri tarafından alınmamalıdır .
  • Rapivab (peramivir)  , gribe maruz kalmış yetişkinlerin tedavisi için onaylanmıştır. 15-30 dakika boyunca damardan verilir.

Ohl, “Antiviral ilaçlar semptomların süresini kısaltabilir, ancak etkili olabilmesi için hastalıkların ilk iki gününde başlamasına ihtiyaç duyulur” diye belirtiyor Ohl. Gribe maruz kaldıysanız, antiviral ilaçların sizin için bir seçenek olup olmadığını öğrenmek için hastalanabilmeniz için mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın. Grip mevsimine bağlı olarak, doktorunuz bir antiviral ilaç kullanmasını başka bir virüs üzerine önerebilir.

İLGİLİ: Gündelik Sağlık Gribi Haritası ile bulunduğunuz bölgedeki grip-riski trendlerini takip edin.

En iyi grip tedavisi önlemedir. Grip virüslerine karşı ilk savunma hattı yıllık bir grip aşısı almaktır. Bu virüsler sürekli olarak değişiyor, bu nedenle aşı, grip virüslerinin insanları hasta haline getirdiği, nasıl yayıldığı ve bir önceki yılın aşılarının bu virüslere karşı ne kadar iyi korunduğu üzerine güncelleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir