Kapat

Göz Sağlığını Korumanın Yolları

Anasayfa Sağlık Göz Sağlığını Korumanın Yolları

Bazı şeylere dikkat ederek göz sağlığınızı koruyabilirsiniz. Peki bunlar nelerdir? Bilgisayar başındaysanız sürekli göz kırpma sayısı artmalıdır. Bunu kendinize şartlandırın.
PC ye çok fazla yakın şekilde oturmayın harfleri okuyacak mesafede olmanız gerekir. Sürekli aralar vererek gözlerinizi dinlendirmeniz gerekir. Mutlaka bebeğinizi bir yaşında göz muayenesini yaptırın hiçbir sorun olmadığını düşünseniz de.

Güneş ışınlarına maruz kalmamak için kaliteli güneş gözlükleri kullanın. Gözünüze bir şey açtığında ya da darbe aldığınızda ovalamayın hemen soğuk su ile yıkayın ve mutlaka doktora başvurmayı ihmal etmeyin. Gözde kuruluk var ise bunun için doktorunuzun verdiği damlaları yapmayı ihmal etmeyin. Renkli gözler daha çok güneş ışığını çeker bu yüzden daha hassas yapıları vardır. Bu yüzden daha çabuk gözleri kızarır. Lens kullanıyorsanız güneş ışınlarına çıkmamaya özen gösterin lensi etkiler ve koyulaşmasına neden olur. Kitap okurken ya da bilgisayar bakarken mutlaka gözünüze dinlendirici takın.

Ve önemli bir uyarılardan bir de makyaj malzemelerinizi çevreniz ile ortak kullanmayın. Çünkü bazı göz hastalıkları makyaj malzemelerinden de geçebilir. Göz kalemi ve rimel hemen kapma potansiyeli yüksek ürünlerdir. Göz hastalıkları belirtileri genelde şu şekildedir; ani baş ağrıları, kaşıntı, okurken zorlanmalar, odaklanamama gibi belirtilerdir. Odanızda kullanırken sarı aydınlatma kullanmaya özen gösterin. Spor ile ilgileniyorsanız ya da şeker hastalığınız var ise sürekli gözünüz için kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Yılda bir kere herkes mutlaka kontrolden geçmeye özen göstermelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir