Kapat

E Vitamini’nin Önemi ve Faydaları

Anasayfa Sağlık E Vitamini’nin Önemi ve Faydaları

Kısaca E vitaminin Faydaları şöyledir;

  • E vitamini aslında sekiz farklı besin içerir.
  • E Vitamini mevcut en iyi besin öğelerinden biridir.
  • E vitamini kanserle savaşmada çok iyi.
  • Ayrıca saç ve cildinizin kalitesini artırmaya yardımcı olur.

 

Bunları aşağıda iyice açıklayarak E vitaminin  belli başlı faydalarını göreceksiniz.

 

E vitamini aslında sekiz farklı besin içerir, bunların dördü tokoferol, diğeri de farklı tokotriyenlerdir. E vitamini kullanmak gerçekten yararlı olabilir.

E Vitamini’ne karşı birçok sağlık talebi var ve bazılarının sağlam bilimsel kanıtı var. E vitamini grubunun en ünlüsü alfa tokoferoldür ve bu hem beslenme alanı hem de yüksek takviye kategorileri için geçerlidir. Ayrıca, E vitamini en çok çalışılan besin öğelerinden biridir ve bu, yaygın hastalıkların riskleri üzerinde çok ağır bir etkisi olabilecek serbest radikal hasarını önleme kabiliyetinden dolayıdır. E vitaminden elde edilebilecek faydaların çoğu, antioksidan özelliklerinden kaynaklanmaktadır; bu, oksijen ile birleşip tüm serbest radikalleri yok ettiği anlamına gelir. İşte bazı faydaları ve insan vücudu için neden bu kadar önemli olduğu;

Serbest Radikalleri Kaldırıyor

En önemli fonksiyonu ve faydası, E vitamininin antioksidan özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Bu antioksidanlar serbest radikalleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Serbest radikaller, vücudun hücre yapısına zarar verebilecek dengesiz bileşiklerdir. E vitamini tüketerek vücudunuzun bağışıklık seviyesini arttırabilirsiniz.

Cilt ve Saçı İyileştirir

İşte E vitamininin cilat bakımı ve sç bakımı olduğu bilinen bir başka yararı. Burada da, antioksidan özellikleri sayesinde E vitamini aslında kafa derisine kan dolaşımını teşvik eder. E vitamini, yorulmayı hafifletmek için hızlıdır ve aynı zamanda hücreleri beslerken kılcal duvarları güçlendirmeye yardımcı olur.

Fibrocystic meme hastalığına yardımcı olur

Fibrokistik meme hastalığına yakalanan kadınlar genellikle E vitamini takviyeleri yardımıyla rahatlama bulurlar. Bu göğüs hastalığı, kadınlara çok acılı göğüslere neden olabilir, bazen iyi huylu yumrular ve şişmeler bile olabilir.  E vitamininin kadınlarda bu duruma yardımcı olmasının nedeni henüz kanıtlanamadı.

Kanserle Savaşır

E vitamini kanserle mücadelede çok iyi; hücreleri ve DNA’yı kanserli olabilecek hasar görmesini önler. E Vitamini, bağışıklık fonksiyonunu arttırırken, kanserojen olmayan maddelerin kanserojenlere dönüşmesini önlerken, tümörlerin büyümesini azaltmaya yardımcı olur. Çalışmalar, cilde uygulandığında E vitamininin ultraviyole radyasyona maruz kalmadan cilt kanserini önlemeye nasıl yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Sinir Sistemini İyileştirir

E vitamini aynı zamanda bir insan vücudunun sinir sistemini sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Bu, sinirleri çevreleyen miyelin kılıflarını koruyarak olur. Ayrıca E vitamini, yaşlanmaya bağlı zihinsel bozulmayı önler. Bu korkunç Alzheimer hastalığını da yenebilir.

E vitamininin faydalarını elde etmek için iyi yemek yemeniz gerekir. Vitamin E, buğday tohumu yağı, ayçiçeği tohumları, badem, ayçiçeği yağı, fındık, avokado, mango, ıspanak ve brokoli içinde bulunur.

 

HEPATİT C TEDAVİSİNDE GELİŞME yazımız için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir