Kapat

Besin Öğeleri Nelerdir?

Anasayfa Sağlık Besin Öğeleri Nelerdir?

İnsanların ihtiyaçları olan besinler karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller ve sulardır. Bu saydıklarımızda eksikler olduğunda büyüme-gelişmede gerilik, sağlık bozuklukları ortaya çıkmaktadır.

Karbonhidratlar

Tahıllar, kuru baklagiller, tahıl unları bu grupta tercih edilmelidir. Kepekli ekmek tüketilmelidir. Meyveler de kabuklarıyla birlikte tüketilmelidir. Gereğinden fazla tüketilen karbonhidratlar fazla kilo alımlarına yol açmaktadır. Beyaz un, esmer şeker, beyaz şeker, tatlandırıcılardan uzak durulmalıdır.

Proteinler

Vücudun büyümesi ve gelişmesi için proteinlere ihtiyaç vardır. Et, süt, yumurta, mercimek, nohut, kuru baklagiller protein sağlayan besinlerden bazılarıdır.

Protein Eksikliğinin Bazı Belirtileri:

  • Halsizlik, yorgunluk
  • Çabuk kırılan tırnaklar
  • Ödemler
  • Saç problemleri
  • Kolay hastalanmalar
  • Uyku eksikliği ve bununla birlikte şiddetli baş ağrıları vs.

Aşırı Protein Alındığında:

  • Böbrek ve karaciğerlerde üre olma olasılığı artar
  • Büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkiler

Mineraller

Vücudun sağlıklı olması için vazgeçilmezlerinden biri de minerallerdir. İnsan vücudunun belli bir bölümü minerallerden oluşmaktadır. Yeteri kadar alınması zorunludur.

Yağlar

Vücudun enerji sağlanmasında görev almaktadır. Zeytin yağı, ayçiçek yağı, tereyağı, margarin, soya yağı bunlar görünür yağlardır. Et, süt, yoğurt, yumurta gibi ürünlerde de görünmeyen yağlar mevcuttur. Sağlık için yemekler az yağlı pişirilmelidir. Yağlar sıvı yağlar ve katı yağlar olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Yağ içeren yiyecekler fazla tüketildiğinde kalp ve damarlar tıkanmalarına, kan bileşimi bozukluğuna, şişmanlığa neden olmaktadır.

Vitaminler

Vücudun metabolizma düzenleyicisidir. Süt ve süt ürünlerinde, hayvansal ürünlerde (et, yumurta gibi), meyve ve sebzelerde bulunmaktadır. Vitamin haplarının yerine vitamin yapan yiyecekleri tüketilmelidir. Vitaminler yağda eriyenler (A,D,E,K) ve suda eriyenler (C,B) olmak üzere 2’ye ayrılır.

Su

İnsan yaşamının en önemli etkenlerindendir. İnsan vücudunda da yarıdan fazlasında su bulunmaktadır. Vücudun düzenli çalışması için gün içerisin 2-2,5 LT arası su tüketilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir