Kapat

Bebeklerde Göz Çapaklanması Dikkat!

Anasayfa Sağlık Bebeklerde Göz Çapaklanması Dikkat!

Bebeklerde çapaklanma sorunu önemi bir sorundur ve maalesef kendiliğinden geçmemektedir. Bebeklerin gözlerinde kızarıklık sorunu görülebilir ve göz kapağında şişlik ortaya çıkabilir. Buna benzer sağlık problemleri görülmesi durumunda beklemeden hemen hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Alanında uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde bebeklerin gözündeki çapaklanmasının kendiliğinden geçmemesi ve diğer sorunlara zemin hazırlıyor olması dikkat çekmektedir.

Araştırmacılar tarafından çapaklanmanın en sık yeni doğan bebeklerde görülmekte olduğu öne sürüldü. Çapaklanmanın, gözyaşı kanalının tıkanarak kendini temizleyememesi ve iltihaba bağlı olarak ortaya çıkıyor. Araştırmacılar bebeklerin bağışıklık sisteminin çok düşük olduğunu söyleyerek çok kolay hasta olabiliyor veya iltihap kapabiliyor dedi.       Çocuğun gözünü temizlerken veya yıkadığı sırada mikrop bulaşabilir, doğum da anneden bulaşabilir, hapşırma ile de bulaşabilir.

Bazı bebekler hafif seyreder ama dışarıdan gelen mikroplar yaptığı iltihap sonucu göz kapağına yapışır ve kızarma vb. sorunları ortaya çıkartır. Bebeklerde göz çapaklanması normaldir. Ancak gözde kızarma, göz kapaklarını yapıştıracak yoğunlukta çapaklanması sorun yaratıyor. Bu gibi sorunlar keratit denilen gözdeki saydam tabakanın iltihaplanmasına neden olabiliyor ve gözde bazı görme sorunları ortaya çıkabiliyor

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir