Kapat

Aşırı Stresin Beyin Dokusuna Zararları

Anasayfa Sağlık Aşırı Stresin Beyin Dokusuna Zararları

Stresle ilgili çok sayıda olumsuz sonuçtan bahsedildiğini biliyoruz. Şimdi de beynin dokusunu değiştirmesi hakkında bir araştırma sonucu yayınlandı. Aşırı stresin zararları, beyin dokusunu da yakından ilgilendiriyor. Muhakeme yeteneği de dahil olmak üzere, çok sayıda genetik alanı olumsuz etkiliyor.

Amerika’da yapılan araştırma, aşırı stres durumlarının, beyinde çeşitli değişimlere neden olduğu ve bunun da fareler üzerinde gözlemlendiği sonucunu çıkardı. Stres sonucunda DNA içerisinde, epigenetik değişimi tetikleyen bir reaksiyon oluştuğu ve psikiyatrik hastalıkların önünün açıldığı açıklandı. Johns Hopkins Tıp Okulu liderliğinde yapılan bu araştırma, FKBP5 isimli genin uğradığı değişimi ortaya çıkardı. Tabi, etkilenen gen sayısı bununla sınırlı da değil. 10 adet civarında gen, bu durumdan ciddi anlamda etkileniyor. Psikolojik bozukluk şeklinde tanımlanan çok sayıda hastalığın da bu şekilde meydana geldiği konusuna değinildi.

Daha önce yapılan çok sayıda araştırmadan daha derin ve analizli sonuçlara yer veren bu araştırma, psikiyatrik tedavileri için önemli bir adım olarak görüldü. Beyin dokusunu korumak adına aşırı stresten uzak durulmalı ve gerekli kalındığında profesyonel destek almaktan çekinilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir