Kapat

Ramazan’ da tutulan orucun fazileti

Anasayfa Bilim & Kültür Ramazan’ da tutulan orucun fazileti

                Dinimizce temel beş esastan birisi olan oruç tutma ibadeti Ramazan ayında yapılmaktadır. Ramazan ayında yapılacak ve sünnet olarak kabul edilen durumlara göz atacak olursak; orucu hurma ile açmak, teravih namazı kılmak ve hatim okumak önemli sünnetler arasında yer almaktadır.

Bilinen en mühim durumlardan bir tanesi de bu ayda yapılan iyilik ve ibadetlerin tüm sene boyunca hayırla devam edeceği gerçeğidir. Bu duruma bakılarak bu aya oldukça saygı gösterilmesi gerekmektedir. Yapılacak saygısızlık ve günahların seneye kadar etkili olacağını unutmamak gerekmektedir. Bu ayda yapılan ibadetlerin sevabı ve değeri çok büyüktür. Bu yüzden bu ayda yapılacak olan ibadetlerin kıymeti bilinmeli ve bolca ibadet edilmelidir.

Ramazan ayına hak ettiği değeri ve saygıyı gösterip, bu aya yakışır bir şekilde ibadetlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu ayda Oruçlu kişileri iftara davet edip sevap kazanmakta yapılacak en hassasiyetli davranışlardan bir tanesi olmaktadır. Ramazan ayı sevap ve sabır ayıdır. Kuran-ı Kerim bu ay içerisinde indirilmiştir. Kuran-ı Kerim de geçen on bir aydan daha faziletli kabul edilen Kadir gecesi de bu ay içerisinde yer almaktadır. Müslüman âlemi için farz olduğu kabul edilen oruç tutmakta bu ay içerisinde yapılmaktadır. Kuran-ı Kerim de kimlerin oruç tutabileceği hakkında bilgi yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir