Kapat

Ramazan Ayı: Günahlardan Arınma Ayı

Anasayfa Bilim & Kültür Ramazan Ayı: Günahlardan Arınma Ayı

Ramazan ayı, İslamiyet için 11 ayın sultanıdır. Kuran’ın indirilmeye başlandığı gün, tüm Müslümanlar için kutsal sayılır. Kuran’ın indirilmeye başlandığı gece, Kadir Gecesi olarak bilinir ve Kuran’da bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilmiştir. Kadir gecesinin de, Ramazan ayı içerisinde olması, Ramazan ayının önemini kat be kat arttırmaktadır. İslamiyet için kutsal olan ramazan ayında, tüm Müslümanlara oruç tutmaları emredilmiştir. Ramazan ayı günahlardan arınmak için bir fırsat olarak sunulmuştur. Bu nedenle, Müslümanlar ramazan ayında ibadetlerine büyük bir önem göstermektedir.

Ramazanda, oruç tutulması farzdır. Ancak, yolculuk, hastalık, hamilelik ve çocuk emzirme, yaşlılık, zor ve meşakkatli işlerde çalışma durumları için, farz değildir. Bu durumlarda, oruç kaza edilebilmektedir. Böyle durumlar olmadığı sürece, tüm Müslümanlara oruç farz kılınmıştır. Farz olan bu orucu tutan Müslümanların günahları affedilir. Bereket ayı olan ramazanda, Allahü Teâlâ günahları bağışlar, duaları kabul eder.  Ramazan ayı, bu ayda günahların affedilmesi, duaların kabul edilmesi ve Kadir gecesinin bu ay içerisinde olması nedeniyle, arınma ayı olarak kabul edilir. Hatta âlimler “ramazan ayı arınma ayı” diyerek durumu özetlemişlerdir.

Ramazan ayında, teravih namazının kılınması da oldukça önemlidir. Teravih namazı, sünnettir. Ramazanda oruç tutup, akşam teravih namazı kılan biri tüm gün ibadet etmiş olur. Günahların bağışlanması için, oruç tutmak ve teravih namazlarını kılmak son derece büyük bir fırsattır. 11 ayın sultanı Ramazan ayı tüm İslam âlemi için önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir