Kapat

Ramazan Ayı Faziletleri

Anasayfa Bilim & Kültür Ramazan Ayı Faziletleri

Müslüman âlemi için en faziletli aylardan biri kabul edilen Ramazan Ayının faziletlerinden bahsedilecek olunursa; bu ay içerisinde yapılan nafile namazları, sadaka ve diğer ibadetlerin diğer aylarda yapılmasına kıyaslanacak durumda olursa, bu ayda yapılan farz kadar sevap yazılacağı bilinmektedir. Bilinen bir diğer durum ise bu ay içerisinde oruç tutanları iftara davet etmek, davet eden kişinin günahlarının affolmasını sağlamaktadır. Davete aldığı oruçlu kişinin sevabı kadar sevap kazanmaktadır.

Bilinen en mühim durumlardan bir tanesi de bu ayda yapılan iyilik ve ibadetlerin tüm sene boyunca hayırla devam edeceği gerçeğidir. Bu duruma bakılarak bu aya oldukça saygı gösterilmesi gerekmektedir. Yapılacak saygısızlık ve günahların seneye kadar etkili olacağını unutmamak gerekmektedir. Bu ayda yapılan ibadetlerin sevabı ve değeri çok büyüktür. Bu yüzden bu ayda yapılacak olan ibadetlerin kıymeti bilinmeli ve bolca ibadet edilmelidir.

Kuran-ı Kerim’ in Ramazan ayında inmiştir. Kadir gecesi de bu ay içerisinde yer almaktadır. Bu mühim gece yılda bir kez, o da Ramazan ayı içerisinde yaşanmaktadır. Ramazan ayında yapılacak ve sünnet olarak kabul edile durumlara göz atacak olursak; orucu hurma ile açmak, teravih namazı kılmak ve hatim okumak önemli sünnetler arasında yer almaktadır. Ramazan ayının kıymetini bilmeli ve bolca ibadet yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir