Kapat

Orucun İslamiyetteki Tarihi ve Önemi

Anasayfa Bilim & Kültür Orucun İslamiyetteki Tarihi ve Önemi

Dinimizde oruç hicretten 1,5 yıl sonra Şaban ayının onuncu gününde farz kılınmıştır. “Ey iman edenler! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. Ta ki korunasınız” Bakara suresindeki yüz elli birinci ayetiyle bütün İslam âlemine orucun farz kılındığı bildirilmiştir. “ Sizden kim bu aya erişirse oruç tutsun” Bakara suresi yüz seksen beşinci ayetiyle oruç emiri verilmiştir.

                Bu ayda yapılan iyilik ve ibadetlerin tüm sene boyunca hayırla devam edeceği gerçeğidir. Bu duruma bakılarak bu aya oldukça saygı gösterilmesi gerekmektedir. Yapılacak saygısızlık ve günahların seneye kadar etkili olacağını unutmamak gerekmektedir. Bu ayda yapılan ibadetlerin sevabı ve değeri çok büyüktür. Bu yüzden bu ayda yapılacak olan ibadetlerin kıymeti bilinmeli ve bolca ibadet edilmelidir. Ramazan ayında yapılacak ve sünnet olarak kabul edile durumlara göz atacak olursak; orucu hurma ile açmak, teravih namazı kılmak ve hatim okumak önemli sünnetler arasında yer almaktadır. Ramazan ayının kıymetini bilmeli ve bolca ibadet yapılmalıdır

Kadir gecesi de bu ay içerisinde yer almaktadır. Müslüman âlemi için farz olduğu kabul edilen oruç tutmakta bu ay içerisinde yapılmaktadır. Kuran-ı Kerim de kimlerin oruç tutabileceği hakkında bilgi yer almaktadır. Hem zihnen hem de bedenen sağlık ve sıhhat bulmak için yılda bir ay o da ramazan ayında oruç tutmak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir