Kapat

Onbir Ayın Sultanı Neden Ramazan

Anasayfa Bilim & Kültür Onbir Ayın Sultanı Neden Ramazan

Ramazan ayı için on bir ayın sultanı denmesinin sebeplerinden bahsedecek olursak en başta kuran-ı Kerimde ismi geçen tek ay Ramazan Ayı olmaktadır. Herkes tarafından bilinen bir durum olan Kuran-ı Kerim bu ay içerisinde indirilmiştir. Kuran-ı Kerim de geçen on bir aydan daha faziletli kabul edilen Kadir gecesi de bu ay içerisinde yer almaktadır. Müslüman âlemi için farz olduğu kabul edilen oruç tutmakta bu ay içerisinde yapılmaktadır. Kuran-ı Kerim de kimlerin oruç tutabileceği hakkında bilgi yer almaktadır.

Sadaka vermek bu ayda oldukça hayırlıdır. Zaten fıtır sadakası da Ramazan ayı içerinde verilmektedir. Bu aya mahsus olan ve dinimizce sünnet kabul edilen bir diğer ibadet ise teravih namazının kılınmasıdır. Bir rivayete göre teravih namazına Ramazan ayı boyunca devam edenlerin geçmişte işlediği tüm günahların affolacağı bilinmektedir.

Dinimiz beş esas üzerinde kurulmuştur. Bunlar bir tanesinin de oruç tutmak olduğunu bilmekteyiz. Bu yüzden Ramazan ayına hak ettiği değeri ve saygıyı gösterip, bu aya yakışır bir şekilde ibadetlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu ayda Oruçlu kişileri iftara davet edip sevap kazanmakta yapılacak en hassasiyetli davranışlardan bir tanesi olmaktadır. Ramazan ayı sevap ve sabır ayıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir