Kapat

İnsanların Toplumla İlişkisi

Anasayfa Bilim & Kültür İnsanların Toplumla İlişkisi

İnsan toplum içerisinde diğer bireylerle ve hatta diğer canlılarla birlikte yaşamak zorundadır. Toplum insanın yaşama alanıdır. Bu nedenle bireyin içinde bulunduğu toplumu çok iyi tanıması, örf ve adetlerini çok iyi bilmesi, toplum yaşamını düzenleyen birçok kuralları gerektiği ölçüde yeterince öğrenmesi ve hatta en önemlisi toplum içerisindeki kuralları benimseyip uyum sağlaması gerekir.

Bu davranışları karakterinde barındırmayan kişi toplumu oluşturan diğer bireylerle ters düşer. Kimi zaman gelir çatışır. Böylece toplumu oluşturan insanlar arasından dışlanır ve hatta kimi zaman yanlış, kabul görmeyen hareket ve sözlerinden dolayı kendisine zarar verdiği kadar çevresine de zarar verebilecek pozisyona düşer ve toplumdan dışarı ekarte edilir.

Çünkü toplum kişinin bu kabul görmeyen davranışlarına ilgisiz kalamaz. Toplum; içerisinde genel kanıksanmış kuralları çiğneyen, yok sayan, göz ardı eden kişileri bu kurallara uyması için zorlar. Öyle bir zaman gelir ve ona baskı yaparak toplumun beraberce uyduğu ve uyulması gereken kuralları hatırlatır.

Kişi her ne kadar toplum içerisinde özgür ve kişisel haklara sahip olsa bile; bazen birinin özgürlüğünün bittiği yerde diğerinin özgürlüğü başlar; ya da birinin özgürlüğünün başladığı yerde diğerinin özgürlüğü biter sözü; kişinin toplum içerisindeki davranışlarını kısıtlayacak kadar sınırsız bir özgürlüğe sahip olmadığının göstergesidir. Aslına bakarsanız sınırsız özgürlük sadece toplum içerisinde geçerli değildir. Sınırları olmayan özgürlük her an, her yerde; hatta evimizde bile öyle bir an geldiği zaman söz konusu bile olamaz.

Çünkü her birey ben özgürüm diye bulunduğu ortamda rahatça hareket etmeye kalkarsa, oradaki özgürlük özgürlükten çıkmış ve bir kaos halini almış olur. Bunun tam tersi olarak; kısıtlanmış özgürlükte insanı yapacak ve yaşayacaklarından alıkoyar. Fazla sınırsız özgürlük topluma zarar verebildiği gibi, kısıtlanmış özgürlükte hem bireye, hem topluma da zarar verir. İnsan ev hayatında ve toplumsal yaşama alanında canı istediği ölçüde, başına buyruk bir hayat sürebilecek, toplum tarafından sahiplenilmiş kurallara aykırı gelebilecek bir davranış ve sözde bulunduğu an sosyal yaşama alanından çıkmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir