Kapat

İftar Duası Nasıl Yapılır?

Anasayfa Bilim & Kültür İftar Duası Nasıl Yapılır?

11 ayın sultanı olarak bilinen ramazan ayı, Kuran’ın bu ayda indirilmesi nedeniyle, İslamiyet için büyük bir önem arz etmektedir. Dinen, ramazan ayında, tüm Müslümanların oruç tutması emredilmiştir. Müslümanlar, ramazan ayında oruçlarını tutarken, ibadetlerine daha çok vakit ayırmaktadır. Bu ibadetler arasında, en önemli olanlardan biri de iftar vakti yapılan duadır. Hz. Muhammed S.A.V “Oruçlunun iftar vaktinde geri çevrilmeyen bir duası vardır.” Hadisi ile önemini ifade etmiştir. “Oruçlunun duası reddedilmez.” diyerek, Müslümanları iftar için dua etmeye davet etmiştir. Peki, iftar duası nasıl yapılır?

İftar duası, iftardan önce ve iftarda yapılır. Euzü Besmele çekildikten sonra, “Allahümme yâ vâsi’al-mağfireh iğfirlî ve li-vâlideyye ve li-üstâziyye ve lil-müminîne vel müminât yevme yekûmülhisâb” denir. Bu, “Ey mağfireti çok geniş olan Allah’ım! Kıyamet günü hesaba çekilirken, beni, ana babamı, hocamı, erkek ve kadın bütün müminleri affet!” anlamına gelir. Birkaç lokma yendikten, su içildikten sonra, “Zehebezzama’ vebtelletil urûk ve sebe-tel-ecr inşâallahü teâlâ” denir ve yemeğe başlanır.

Peygamber efendimiz duasını şu şekilde yapardı: “Allahümme leke sumtü ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü, fe tekabbel minnâ. İnneke entes-semiül âlim.” Bu dua, “Yâ Rabbî, rızan için oruç tuttum. Sana iman ettim, sana güvenip dayandım. Rızkınla iftar ettim, ibadetimi kabul et! Elbette sen, her şeyi işiten ve bilensin” anlamına gelir.  İftar duası yapmak için en uygun vaktin, iftardan biraz öncesi olduğu söylenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir