Kapat

Ailede Ramazan, Ramazan’da aile

Anasayfa Bilim & Kültür Ailede Ramazan, Ramazan’da aile

Ramazan ayı insanlarda manevi duyguların çok yüksek olduğu ve çok yoğun olarak yaşandığı bir dönemdir. Üç ayların   gelmeseydi birlikte başlayan bu manevi dönem içinde bulunduğumuz ramazan ayı ile birlikte duyguların çok daha  yoğun yaşandığı bir hale gelmektedir.  Ramazan ayı içerisinde insanlar yapabildiği kadar hayır yapmak,  kazanabildiği kadar da sevap kazanmak  isterler.  Bu dönem içerisinde tüm Müslüman âlemi gökten rahmet yağdığına ve her yerden bereket fışkırdığına inanır. Maneviyatın bu kadar yüksek olması iyi ise ramazan ve aile kavramını biraz daha ön plana çıkarmaktadır ve insanların birbirine daha çok kenetlenmesine sebep olmaktadır.

 

Büyükten küçüğe herkesin oruç tutması ile birlikte  İslam âlemi çok büyük bir aileye dönüşmektedir.  Ramazan ayında aile demek, ülkenin dört bir tarafından milyonlarca insanın oruç tutarak aynı çatı altında tek yüreğe ve tek bir aileye dönüşmesi demektir. Bu şekilde insanların tek yürek olması ise şahit olunan olaylara daha hassas yaklaşılmasını sağlamaktadır. Ramazan ayının maneviyatına bağlı olarak çevremiz çok önemli olmakta,  insanların kavrama ve anlama kapasitesi artmakta,  etrafımızda yaşayan insanların öncelik derecesi atmaktadır.  Ramazan’ın insanda yaptığı en büyük değişiklik organların,  organizmaların,  dokular ve hücrelerin uyarılması ile çevresindekileri daha fazla motive olmasıdır.

 

Elbette ki bu manevi duyguların yoğun bir şekilde yaşanabilmesi için, aile ve ramazan kavramının hakkını verebilmek için ramazan öncesinde kişilerin bir aile meclisi yapmaları ve hazırlıklar konusunda görüş birliği oluşturması gerekir.  Böylece ortak bir karar doğrultusunda hareket edilir.  İnsanların birbirine bağlanmasını sağlayacak olan bu girişim eve çağırılan misafirlerin hakkını vererek almasını sağlayacaktır.  Eve gelen misafirler de birlikte aile daha da büyüyecek ve insanlar büyük  şevkle zamanını geçirecektir.  Ramazan ayının iklimini bağlı olarak genç ve çocukların herhangi bir baskı rüyada tehdit altına alınmaması gerekir.  Onların kendilerini iyi hissedebileceği bir üslup kullanılarak teşvik edici olmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir