Kapat

Su 1 Saniyede Nasıl Kaynar ?

Anasayfa Genel Su 1 Saniyede Nasıl Kaynar ?

Çok sayıda cihazın, her geçen günle birlikte gelişim gösterdiğine şahit oluyoruz. Şimdi, su 1 saniyede kaynar mı? dediğimizde bunu yapacak cihazın nasıl bir şey olduğunu merak ederiz.

Su ısıtıcıları ve kahve makineleri artık hükmüne yitirmek durumunda görünüyor. Yapılan araştırmalar oldukça enteresan sonuçların ortaya çıkmasını sağladılar. Buna göre, 600 derecede suyun kaynatılması ile saniyenin yaklaşık olarak trilyonda birinde bu işlemin gerçekleşmesine neden oldu. Yapılan bu araştırma Almanya’nın Hamburg Kenti’nde bilim insanlarının çalışmaları sonucunda meydana geldi.

Free – Electron Laser Science önderliğindeki bir ekip tarafından yapılan deney sonrasında, göz kırpmanın bir refleks şeklinde yapılması kadar bir sürede suyun kaynaması ile dikkat çekici sonuçlar elde edildi. Bunu, elektromanyetik dalgalar kullanarak yapan araştırma ekibi, trilyon hertz (terahertz) şeklindeki bir güç ile patlamalar meydana getirdi. Bu patlamalar sonucunda suyun yoğun bir şekilde titremeye başlaması ve yoğun ir sıcaklığın oluşmasıyla, oldukça kısa bir süre içerisinde suyun kaynaması gerçekleşti. Su en hızlı nasıl kaynar? diyorsanız, yeni cevabı bu şekilde verilebilir.

Bu araştırma ile ilgili en önemli kısımlardan bir tanesi de yapılan deneyin şartları olsa gerek. Çünkü bu deney, gerçek hayatta değil, bir bilgisayar simülasyonu şeklinde, gereken şartların sonuçları kombine edilerek oluşturuldu. Gereken malzemelerin sağlanması ve deney koşullarının oluşturulmasıyla yeniden denenecek olan bu araştırma sonuçları, bakalım yakın zamanda nasıl bir ses getirecek.

Aklımıza hemen suyun 1 saniyeden az bir sürede kaynaması hakkında kahve pişirme ve sıcak suyu bu şekilde kullanma gibi fikirler geliyor. Hızlı su kaynatma ve fikir de güzel ancak sanayi başta olmak üzere çok değişik sektörlerde de bu sonuçlar işe yarayacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir