Kapat

Samsung sonunda katlanabilir telefonu gösterdi

Anasayfa Android Samsung sonunda katlanabilir telefonu gösterdi

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, katlanabilir telefonun prototipini ABD’de düzenlediği geliştirici konferansında gösterdi.

Uzun süredir hakkında bazı bilgilerin sızdığı katlanabilir Samsung telefon modeli ile ilgili ilgi görüntü geldi. Samsung, ABD’nin San Francisco şehrinde düzenlediği geleneksel geliştiriciler konferansında katlanabilir ekranlı ilk telefonunu görücüye çıkardı. Şimdilik prototip aşamasında olan modelin önümüzdeki yılın ilk aylarında piyasaya sürülebileceği de açıklandı.

Samsung sonunda katlanabilir telefonu gösterdi

SDC yani Samsung Geliştirici Konferansı’nda tanıtılan yeni ekran teknolojisi firma tarafından ‘infinity flex display’ yani ‘sonsuz esnek ekran’ olarak tanımlanıyor. Kullanıcılara bir telefon rahatlığını tablet ya da bilgisayar büyüklüğünde bir ekranla vermeyi hedefleyen katlanabilir ekran teknolojisi birçok firma tarafından geliştirme aşamasında. Bu teknolojinin halen Huawei, LG ve benzeri markalar tarafından geliştirildiği biliniyor.

Konferansta gösterilen prototip modelde ekran açıldığında iki kat büyüklüğünde tablet benzeri bir cihaz haline gelen ürün, kapandığında küçük ekranlı bir telefona dönüşüyor. İşte Samsung‘un konferans sırasında kısa bir süre de olsa tanıttığı katlanabilir ekranlı telefon:

 

 

Kısa bir süre sunumu yapan yetkilinin elinde görülen telefonun halen geliştirme aşamasında olduğu açıklandı. Birçok potansiyeli beraberinde getiren katlanabilir telefonlar önümüzdeki yılların popüler trendi olacak gibi görünüyor.

4 inçlik telefon, 7.3 inçlik tablet oluyor

Katlandığında 4 inçlik biraz küçük bir telefon olan ürün, açıldığında ise 7.3 inçlik bir tablete dönüşüyor. Prototip telefon modelinin ağırlığının 200 gram olduğu da açıklandı. Bu ağırlık değeri günümüz büyük ekranlı telefon modellerinden çok da fazla değil. Konferansta tanıtılan esnek ekran teknolojisinin önümüzdeki aylarda seri üretim sürecine dahil olacağı da belirtiliyor.

Google da destekliyor

Öte yandan etkinliğe katılan Googleyöneticilerinden David Burke ise firmanın katlanabilir ekranlı telefonlar için destek çalışmalara başladığını belirtti. Yani Googleda Android işletim sisteminin bu teknolojiyi desteklemesi için çalışmalara başlamış durumda.

LG de CES 2019’da tanıtabilir

Samsung bu teknolojiyi tanıtmış olsa da henüz ortada ürüne dönüşmüş bir model bulunmuyor. Firmanın 2019 yılının ilk aylarında katlanabilir ekranlı bir telefonu piyasaya sürmesi yönünde bazı beklentiler var. Ancak halen bu konuda yapılan resmi bir açıklama bulunmuyor. Öte yandan LG‘nin de Ocak ayında ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenecek CES 2019 fuarında katlanabilir ekranlı telefonunu tanıtması bekleniyor.

Katlanabilir ekranlı telefon olarak satışa sunulan tek ürün ismi çok bilinmeyen Çinli bir marka olan Royole‘nin FlexiPai modeli olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir