Kapat

Sahte Anılarla Hayal Dünyası Oluşturma

Anasayfa Genel Sahte Anılarla Hayal Dünyası Oluşturma

Japonya’dan gelen bir haber sonucunda bilim dünyasının ilgisini çeken bir gelişmeye gözler çevrilmiş oldu. Susumu Tonegawa, bir bilim insanı olarak yapmış olduğu araştırmalar sonucunda, sahte anılarla beyinde oynamalar yapabildiğini ve suni bir hayal dünyası oluşturduğunu duyurdu. Sahte anılarla hayal dünyası oluşturma haberi, çok sayıda teknoloji sitesinde de kendisine yer bulmuş oldu.
Fareler üzerinde yapmış olduğu deneylerle sonuca ulaşan bilim insanı, Total Recall Film’inde bahsedilen sahte anılar yükleme konusunda adım atmış oldu. Nobel Fizyoloji Ödülü almış olan ünlü profesör Susumu Tonegawa, nörobilim konusunda çok sayıda araştırmaya sahip durumda.

Sunmuş olduğu makalenin dünya genelinde merak uyandırdığı ve bilim çevrelerinin; araştırma sonuçlarının tüm detayları için profesörle görüşmek ya da düzenlenecek olan konferanslara katılmak istediği ifade edildi. Kullanılan teknikle ilgili optogenetik tekniği cevabı verilirken, tekniğin son derece karmaşık olması, onu çok daha dikkat çekici yapıyor. Bu araştırmayı yaparken mutlaka daha önceden genetiğinde oynama yapılmış ve değişikliğe uğramış olan nöronların kullanılması gerekiyor. Bu nöron, verilen elektrik akımı sayesinde, belirli düzeylerde uyarılıyor. Beynin, anıları düşünmeye başladığında aktif duruma gelen bu nöronlar, hafızaya müdahale etmeye başlıyorlar. Değişiklik de o zaman başlıyor.

Teknoloji ve bilimin sonu yokmuş diye düşündüren bu haber ile dünyada bir kez daha şok etkisi yaratılmış oldu. Önümüzdeki yıllarda sahte anılar ile hayal dünyası oyunları da üretilebilir. Oyun dünyasının bu fikri havada kapacağını düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir