Kapat

Ramazan’da Kilo Vermek İsteyenler için 10 altın Öneri

Anasayfa Genel Ramazan’da Kilo Vermek İsteyenler için 10 altın Öneri

Ramazan ayında oyun kavramının değişmesine bağlı olarak kişilerin metabolizmaları da değişmekte ve ramazan ayı bittikten sonra fazla kilolar pek çok kişinin başına dert olmaktadır.  Bu konuda 10 önemli kuralı dikkat etmek bir aylık bir süreçten sonra kilolarınızı muhafaza etmenizi ya da fazla kilolardan kurtulmanıza ışık tutabilir. Ramazan ayında kilo verme için dikkat etmeniz gereken ilk altın kural mutlaka bol bol sıvı tüketmektir.  Yaklaşık iki buçuk litre su tüketilmesi ne bağlı olarak vücutta yağ olarak biriken besinler yapılacaktır.  Özellikle de orucu açarken hurma ile birlikte bir bardak su tüketilmesi ya da zeytinli ılık limonlu su tüketilmesi metabolizmanın hızlı çalışmasına ve yağların yakılmasını katkı sağlayacaktır.  Bunun yanında yaklaşık 3 fincan rezene çayı içersiniz midenizin rahatlamasını,  şişkinlik yaşanmamasını  sağlayacaktır.  Pek çok kişinin bağımlısı olduğu siyah çay ise ramazan ayı boyunca hiç içilmemeli ya da çok açık olarak 1-2 fincan içilmelidir.

 

Yediklerimiz gün boyunca sıvı alamadığımız  için susuzluk hissimizi artırabilir. Ramazanda kilo nasıl verilir  sorusunun cevabını arayanlara tükettiğimiz besinlerden mutlaka baharatları azaltmanız gerektiği  cevabı verilebilir.  Tabii baharatlar içerisinde kimyon sindirimi rahatlatmaktadır ve çok az miktarda kimyon kullanmak faydalı olacaktır.  Ancak acıdan kesinlikle kaçınmak gerekmektedir.  Hem sıvı ihtiyacını karşılamak hem de hazmı  kolaylaştırmak için orucu açtığınız zaman mutlaka çorba içmelisiniz.  Özellikle de sebze çorbaları sindirimi kolaylaştıracaktır.  Bununla birlikte cacık ya da naneli yoğurt tüketmeniz de yeni midenizi rahatlatacaktır.  Bu şekilde besinler tüketmeniz de kilo almak yerine aksini kilo vermenizi sağlayacaktır.

Oruç tutarken karbonhidrat tüketimi de son derece önemlidir.  Eğer bolca karbonhidrat tüketimi biriyseniz  ramazanda kilo vermenin sırları konusunda mutlaka müslinin faydasını bilmelisiniz.  Sahurda bol bol misli tüketerek vücudumuzun ihtiyaç duyduğu karbonhidratı karşılayabilirim ve bu hafif besin sayesinde tükettiğiniz karbonhidratların vücudunuzda yağ olarak depolanmasını engelleyebilirsiniz.  Ayrıca müslinin içerisine bolca taze meyveyi doğrayarak ekleyebilirsiniz.  Bu sayede oruç tuttuğunuz günde çok rahat geçecektir.  Tatlı tüketmeyi seviyorsanız bunu iftardan sonra tercih etmelisiniz.  Orucu açtıktan sonra en az 2 saat tatlı yememeye dikkat etmelisiniz.  Bir hafta içerisinde de bir kereden fazla tatlı tüketmemeye çalışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir