Kapat

Ramazan Ayında Sağlıklı Kalmak İçin Tavsiyeler

Anasayfa Genel Ramazan Ayında Sağlıklı Kalmak İçin Tavsiyeler

Ramazan ayı, İslamiyet için son derece önemlidir. Tüm Müslümanlara, ramazan ayında oruç tutmaları emredilmiştir. Ramazan ayında oruç tutmak, sağlık sorunu olmayan insanlar hariç herkese farz kılınmıştır. Kur’an bu ayda indirilmeye başlanmıştır ve bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesi de bu aydadır. Müslümanlar için kutsal sayılan bu aya, 11 ayın sultanı denmiştir. Bu nedenle, Müslümanlar tarafından her yıl ramazan ayı boyunca oruç tutulmaktadır.

Ramazan ayında, sabah ezanının okunduğu andan itibaren akşam ezanı okununcaya dek hiçbir şey yenilmeyip içilmediğinden, bazen sağlık sorunları yaşanabilmektedir. Ramazan ayının sağlıklı geçirilebilmesi için, ağır ve yağlı yiyecekler yerine sebze ve meyve ağırlıklı hafif besinlerin tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca, vücudun su ihtiyacını karşılayabilmesi için iftar ile sahur arasında 2-2,5 Litre su içilmesinin gerektiği belirtilmektedir. Ramazan ayında sağlıklı kalmak için öneriler arasında, su içilmesinin asla ihmal edilmemesi gerektiği belirtilmektedir.

Ramazan ayında sağlıklı kalmak için tavsiyeler:

  • Günlük su ihtiyacınızı iftar ile sahur arasında karşılamaya dikkat etmelisiniz.
  • Kabızlık sorunuyla karşılaşılmamak için lif oranı yüksek gıdaları tüketmeye özen göstermelisiniz
  • Ağır besinler tüketmemeli, özellikle kızartılmış yiyeceklerinden kaçınmalısınız.
  • Yemeklerinizi haşlayarak ya da fırınlayarak pişirmeniz daha sağlıklı olacaktır.
  • Meyve ve sebze tüketimine özen göstermelisiniz.
  • Yemekleri hızlı yememeli, çok çiğnemelisiniz. Yavaş yemeniz hem doymanız konusunda hem de sindirim konusunda rahatlık sağlayacaktır.
  • İftar yaptıktan sonra, hareket halinde olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir