Kapat

Ramazan Ayında Metabolizmayı Hızlandırmak Önemli

Anasayfa Genel Ramazan Ayında Metabolizmayı Hızlandırmak Önemli

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte en az yediklerimizin türü kadar miktarı da önemli bir hale gelmektedir.  Özellikle de metabolizmanın hızlı çalışması için bir takım tedbirler almak gerekir.   Ramazan ayı oyun değişmesini bağlı olarak metabolizmanın yavaş çalışmasına sebep olabilmektedir. Bireylerin metabolizmasının hızlı birbirinden farklıdır.  Özellikle de kişilerin cinsiyeti,  yaş,  boy ve fiziksel aktiviteleri metabolizmanın çalışmasında değişikliklere neden olmaktadır.  Oruç tutarken uzun süre aç kalındığı  için iftarda yediklerimiz son derece önemli olmaktadır.

 

Bir ay sürecek olan ramazanda metabolizmayı hızlandırmak için öncelikle  bol sıvı tüketmeniz amacınıza ulaşmanızı sağlayacaktır. Çünkü gün içerisinde metabolizma yavaşlar ve iftar sonrasında kalorili besinler,  yağlı yiyecekler  şişkinlik ve hazımsızlık yapar.  Durum böyle olunca da yediklerimiz vücudumuzda yağ olarak depolanmaktadır. Sadece su takviyesi ile ihtiyacınız olan sıvıyı karşılamanız biraz zordur.  Bunun için iftar sonrası yatana kadar en az 2-2,5 litre sıvı tüketimi gereklidir.  Tüketeceğiniz sıvılar içerisinde ıhlamur gibi bitki çaylarını tercih etmeniz ihtiyacınız olan sıvıyı karşılamanızı sağlayacaktır.  Bunun yanında maden suyu içerik de yine hem vücudun sıvı ihtiyacını hem de mineral ihtiyacını karşılamış olursunuz.

 

Dikkat edilmesi gereken ramazan ayı ve metabolizma ile ilgili diğer bir husus ise tükettiğimiz besinlerdir.  Sahur vaktinin çok erken olması uykusundan olmak istemeyenlerin  sahuru atlamasına sebep olmaktadır.  Henüz sahur vakti gelmeden erken bir saatte yemeklerini yiyerek uyumayı tercih etmektedirler.  Ya da sahur yapmadan oruç tutmayı tercih etmektedirler.  Hiç sahur yapmamak yetersiz protein tüketimine sebep olduğu için kas kayıpları gerçekleşmektedir.  Yine sahur yapmayan kişilerde gün içerisinde dikkatsizlik,  yorgunluk ve halsizlik görülmektedir.  Bu tür sorunlar yaşamamak için de sahurda zeytin ve peynir yemek yerine ceviz, fındık gibi yağlı yiyecekler ya da bal gibi besinler tüketmek daha faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir