Kapat

Ramazan Ayında Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Anasayfa Genel Ramazan Ayında Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ramazan ayında, oruç tutmak farzdır. Bu nedenle, müslümanlar ramazan ayı boyunca oruç tutmaktadır. Oruç tutmak, bir yönden insanları korkutmaktadır. İnsanlar, bütün gün aç kalacağından, ağızlarının kokmasından dolayı endişe duymaktadır. Ağız kokusu, oldukça rahatsız edici bir durumdur. Özellikle çalışan insanlar için, bu durum büyük bir sorun oluşturmaktadır. Ancak, bu durumun önüne geçilebilmektedir. Peki, ramazan ayında ağız kokusu nasıl giderilir?

Ramazan ayında ağız kokusunun giderilmesi için, diş hekimleri bazı tavsiyelerde bulunmaktadır. Bu tavsiyelere uyarak, hem ağız-diş sağlığınızı koruyabilir hem de ramazan ayında oruç tutarken ağzınızın kokmasını önleyebilirsiniz.

Ramazanda ağız kokusu ile karşılaşmamak için tavsiyeler:

  • İşlenmiş gıdalar, şekerli ve yağlı yiyecekler, aşırı baharatlı yiyecekler, terleme ve nefes yoluyla dışarı atılır. Bu da, terin ve nefesin kötü kokmasını sağlar. Bu nedenle, bu yiyeceklerden kaçınmalısınız.
  • Sahurda, lif açısından zengin olan sebze, meyve, fasulye, nohut ve benzeri besinler tüketilmesi ağız kokusunun önlenmesine yardımcı olur.
  • Sahur ve iftar sonrası, dişlerinizi özenle fırçalamalısınız. Diş ipi kullanmanız daha faydalı olacaktır.
  • Tükürük salgısı, normalde dişleri ve ağız dokularını koruyu etki gösterir. Tükürük salgısı azaldığında, ağız kokusu görülme riski artış gösterir. Bu nedenle, iftar ve sahur arasında bol bol su içmeye özen göstermelisiniz.
  • Ağızda, mevcut diş çürükleri ve diş taşları ile birlikte, eskimiş, kırılmış dolgular veya köprüler de ağız kokusuna neden olmaktadır. Bu yüzden, ramazandan önce diş hekiminden randevu almanız tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir