Kapat

Hamilelikte Ellerin Uyuşması

Anasayfa Genel Hamilelikte Ellerin Uyuşması

Hayatımızın en zor ve en güzel zamanları işte bu zamanlar hamilelik Allah’ın bize bağışladığı kutsal görevidir. Ama gel gelelim her görevin bir zorluğu olduğu gibi bununda birçok zorlukları var.

Bunlardan biride el uyuşması bu durum özellikle beşinci aydan sonra sıklıkla rastlanır.  Özellikle başparmak kısmından başlar. Annelerimiz bir eşya tutarken zorlandıklarını ellerinden düşürdüklerini dile getirirler. İşte bunun adına Karpal tünel sendromu denir.

El bileğinde sinir sıkışması ile meydana gelen bir uyuşmadır. Ayrıca sadece hamilelerde görülen bir durum değildir. Sürekli elini kullananlar içinde geçerli bir sinir sıkışmasıdır.

Hamiler de de olma nedeni bu dönemlerden kilo artışı su tutması ödem oluşması şişmedir. Hamile bayanların %20’sinde görülebilir. Ama geçici bir rahatsızlıktır. Doğumdan sonra şikayet geçer.

Bu şikayete ortopedi uzmanlarınca teşhis konulur. Tedavi olarak da ilaç veya bandaj gerek görülürse küçük bir cerrahi operasyonla iyileştirilir.

Bunu önlemek içinde aşırı kilo alımından kaçınılmak ve vücudun su tutmasını önlemek tuz tüketimini azaltmak gerekir. Ellerimizle sürekli olarak yaptığımız bir iş varsa ara sıra dinlenmek lazım.

Ve de ellerimizin üzerine yatmamamıza özel göstermemiz gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir