Kapat

Gebelik Belirtileri

Anasayfa Genel Gebelik Belirtileri

Gebeliğin ilk 11 erken belirtileri

Hamile olabilir misin? Bazı gebelik belirtileri, bir adet dönemini kaçırdıktan sonra (bir veya iki hafta sonra) ortaya çıkabilir. Kadınların yaklaşık yüzde 60’ı, 6 hafta boyunca erken gebelik belirtilerine sahipken, yaklaşık% 90’ı 8 hafta olduklarında yakalamaktadır.

Eğer gebe değilseniz ve adet döngünüz bir aydan diğer aya göre değişiyorsa emin olmayarak beklemelisiniz. Ancak aşağıdaki erken gebelik belirtilerinin bazılarını hissetmeye başlarsanız (tüm kadınlar bunları hissetmez) ve neden döneminizin olmadığını merak ediyorsanız, gebe olabilirsiniz.

Gebelik testi bir sonraki adım! Emin olmak için evde bir gebelik testi  yapabilirsiniz.

Yemekten Tiksinme

Yeni hamile iseniz, bir sandviç veya bir fincan kahvenin kokusu sizi tiksindirebilir. Hiç kimse emin olmasa da, bu, sisteminizde hızla artan östrojen miktarının bir yan etkisi olabilir.

Ayrıca zevk aldığınız bazı gıdaların aniden tamamen püskürtücülüğe neden olduğunu görebilirsiniz.

Ruh hali

Hamilelik sırasında ruhsal değişimler görülür ; kısmen nörotransmitterleri (beyindeki kimyasal haberciler) etkileyen hormonal değişiklikler yüzünden. Herkes bu değişikliklere farklı tepki veriyor. Bazı anneler-tecrübeli olmak, hem iyi hem de kötü olan duyguları arttırırken, diğerleri daha çok depresif veya endişeli hissediyorlar .

Not: Hüzünlü veya umutsuz hissettiğiniz veya günlük sorumluluklarınızla baş edemiyorsanız veya kendinize zarar verdiğinizi düşündüğünüzde hemen sağlık uzmanınıza veya zihinsel sağlık uzmanınıza danışın.

Karın şişliği

Hamileliğin erken dönemlerinde meydana gelen hormonal değişiklikler, bazı kadınların dönemlerinden hemen önceki hislerine benzer şekilde şişirilmiş halde kalmanıza neden olabilir. Bu nedenle, kıyafetleriniz her zamankinden daha rahat hissedilebilir, hatta rahmin hala çok küçük olduğu zamanlarda bile.

Sık idrara çıkma

Hamile kaldıktan kısa bir süre sonra hormonal değişiklikler, böbreklerinizdeki kan akış hızını artıran bir dizi olayı tetikler. Bu mesanenizi daha çabuk doldurmasına neden olur, bu nedenle daha sık idrara çıkmak zorunda kalırsınız .

Hamilelik ilerledikçe sık idrara çıkma devam edecek – ya da yoğunlaşacaktır. Hamilelik sırasında kan hacmi çarpıcı bir şekilde yükselir, bu da ekstra sıvının işlenmesine ve mesanede kalmasına neden olur. Büyüyen bebeğiniz mesanenize daha fazla baskı uygularken sorun sıklaşır.

Yorgunluk

Birdenbire yorgun hissediyor musun? Hayır, bitkinleştin . Kimse, erken gebelik yorgunluğuna neyin neden olduğunu bilmiyor, ancak progesteron hormonunun hızla artan seviyelerinin uykunuza katkıda bulunduğu düşünülüyor. Tabii ki, sabah bulantısı ve gece boyunca sıklıkla idrara çıkmak zorunda kalmanız, halsizliğinize de katkıda bulunabilir.

Yorgunluk genellikle hamilelikte çok daha fazla kilo aldığınızda ve hamileliğin yaygın rahatsızlıklarından bazılarının iyi bir gece uykusu elde etmeyi zorlaştırmasına rağmen, ikinci trimesterinize geldiğinde daha enerjik hissetmeye başlamanız gerekir .

Acıyan göğüsler

Sık görülen bir gebelik belirtisi, yükselen hormon düzeylerinin neden olduğu hassas, şişmiş göğüslerdir . Ağız ve şişlik, göğüslerinizin döneminizden önce nasıl hissettiğinin aşırı bir versiyonu gibi hissedilebilir. Vücudunuz hormonal değişikliklere uyum sağladığı için rahatsızlığınız ilk üç aylık dönemden sonra önemli ölçüde azalmalıdır.

Işık kanaması veya lekelenmesi

Hamile kalmaya çalışıyorsanız, görmek istediğiniz en son şey herhangi bir lekelenme veya vajinal kanama. Ancak, döneminizin bitiminde hafifçe fark ederseniz, implantasyon kanaması olabilir . Bunun ne olduğunu kesinlikle kimse bilmiyor, ancak doğurgan yumurta rahiminizin içine yerleştiğinden kaynaklanıyor olabilir.

Not: Yaklaşık 1 / 4’ünde ilk üç ayda lekelenme veya hafif kanama görülür. Genellikle hiçbir şey yoktur, fakat bazen düşük veya ektopik hamilelik belirtisi . Kanamanız şiddetli veya ağrı ya da baş dönmesi eşliğinde ya da endişeniz varsa doktorunuza veya ebenizi çağırın.

Mide bulantısı

Bazı kadınlar için, sabah hastalığı , gebeliklerden yaklaşık bir iki gün öncesine kadar vurmaz, diğerleri için ise iki haftaya kadar başlayabilir. Ve sadece sabahları da değil: Gebelikle ilgili mide bulantısı (kusma veya kusmadan) bir sabah, öğlen veya gece sorun yaratabilir.

Mide bulantısı olan çoğu gebe ikinci trimesterin başlangıcında rahatlama hissi uyandırmaktadır. Mide bulantısının hafifletilmesi bir ay kadar sürer.

Cevapsız bir süre

Genellikle oldukça düzenli iseniz ve döneminiz zamanında gelmezse, yukarıdaki belirtilerden herhangi birini fark etmeden önce bir hamilelik testi yapmaya karar verebilirsiniz. Ancak, düzenli değilseniz veya döngüsünüzü takip etmiyorsanız , mide bulantısı ve göğüs hassasiyeti ve banyoya ekstra geziler, döneminizi bilmediğinizi fark etmeden önce gebelik sinyali verebilir.

Yüksek bazal vücut sıcaklığı

Bazal vücut sıcaklığınızı çiziyorsanız ve sıcaklığınızın iki haftadan daha fazla yükseldiğini görürseniz, muhtemelen hamile kalırsınız.

Olumlu ev hamileliği testi

Kutudan okuduğunuza rağmen, bir çok evde yapılan gebelik testi , cevapsız bir dönemden yaklaşık bir hafta sonrasına kadar gebeliği güvenilir şekilde tespit etmek için yeterince duyarlı değildir. Bu nedenle, bundan daha önce bir test yapmaya ve olumsuz sonuç almaya karar verirseniz, birkaç gün içinde tekrar deneyin. Unutmayın ki bebeğiniz hamile kaldığınızı söylemeden gelişmeye başlar, bu yüzden öğrenmeyi beklerken sağlığınıza dikkat edin ve daha erken hamilelik belirtileri izleyebilirsiniz.

Tebrik ederiz!

Bir diğer ‘ Hamile kalmanız ne kadar sürüyor? ‘ konumuzu tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir