Kapat

Hamile kalmanız ne kadar sürüyor?

Anasayfa Genel Hamile kalmanız ne kadar sürüyor?

Hamile kalmanızın ne kadar süreceğini kimse söyleyemez. Ancak çiftlerin gebe kalma süresinin ne kadar uzun olduğunu ve işleri hızlandırmaya nasıl devam edebileceğinizi söyleyebiliriz.

 

Gebe ne kadar sürer?

Çoğu çiftler denemeye başladıktan üç ay sonra hamile kalırlar. Daha yaşlıysanız, belirli doğurganlığınız varsa, kötü alışkanlıklar (sigara içmek gibi) veya doğurganlığı bozan bir durumunuz varsa kendi zaman çizelgeniz daha uzun olabilir.

Gebe kalmaya çalışan tüm çiftlerin:

İlk döngüde yüzde 30’u hamile kalır (yaklaşık bir ay).

Yüzde 60’ı üç döngüde  hamile kalır (yaklaşık üç ay).

Yüzde 80’i altı döngüde (yaklaşık altı ay) hamile kalır (yaklaşık altı ay).

Yüzde 85’i 12 döngüde hamile kalır  (yaklaşık bir yıl).

Yüzde 91’i 36 döngüde hamile kalır (yaklaşık üç yıl).

Yüzde 93 ila yüzde 95’i 48 döngüde hamile kalmaktadır  (yaklaşık dört yıl).

 

Bir yıl başarısız olursanız, bir doğurganlık uzmanından yardım istemek akıllıca olur. Çalışmaya devam ederseniz kendi başınıza düşünebilirsin, ancak doğurganlık sorununuz varsa o zaman değerli zamanınızı boşa harcamayın, erkenden öğrenmek en iyisidir.

35 yaşındaysanız, eksiksiz bir doğurganlık çalışması daha erken yapın: Altı ay içinde hamile değilseniz bir uzmanla görüşün.

Bütün çiftlerin yaklaşık yüzde 80 ila 90’ı doğal olarak düşünüyor. Sonunda yüzde onunda kısırlık teşhisi konuyor. (Çiftlerin yaklaşık yüzde 93 ila 95’i, yeterince uzun süre denedikleri takdirde, doğal olarak düşünebilir; sadece, öğrenmek için beklemek yerine bazılarının yardım alması gerekir.) “İnfertilite” teşhisi, bir yıl başarısız bir şekilde hamile kalmaya çalışmanız anlamına gelir. (35 yaşında veya daha büyükseniz ve altı aydır başarı elde etmek istemiyorsanız bir doğurganlık uzmanı görseniz de, bir yıl geçinceye kadar infertilite teşhisi koyamazsınız.) Kısırlık teşhisi konan çiftler tıbbî yardım aldığında, birçoğu hamile kalır. Geri kalanlar genellikle sperm bağışı, ikametgah veya evlat edinme gibi diğer seçenekleri düşündürür.

 

Yaş hamilelik oranlarını nasıl etkiler?

Yaşlandıkça hamile kalmanız uzun sürebilir, esasen yumurta kalitesinin yaşla azalmasıdır. (Sahip olduğunuz bütün yumurtalarla doğdunuz demektir.) Bu, daha azı bir spermle birleşip sağlıklı bir bebeğe dönüşebileceği anlamına gelir. İlginçtir, erkek doğurganlık hızları 50 yaşına kadar azalmıyor. Bir yıl çalıştıktan sonra, sağlıklı ve verimli kadınların yaklaşık yüzde 86’sı 20’li yaşlarının başında hamile kalır. Oran, 30’lu yaşların başındaki sağlıklı ve verimli kadınlar arasında yüzde 63’e, 40’lı yaşların başında sağlıklı, verimli kadınlar arasında yüzde 36’ya düştüğü görülmektedir. 45 yaşında, kadınların yüzde 0’a yakın kısmı doğal olarak hamile kalabiliyor.

Daha hızlı hamile kalabilir miyim?

 

Mutlulukla, cevap evet. J Her şeyi hızlandırmak için atmanız gereken birkaç adım var.

 

Önce, ne zaman ovüleceğinizi hesaplayın. Ovulasyon yaparken ancak bir veya yumurtalıklarınızdan bir yumurta bırakırsanız hamile kalabilirsiniz. Yumurtlayacağınız zaman işaret etmeye yardımcı olabilecek birkaç farklı yöntem vardır.

 

Sonra ovulasyonla seks yapın. Çalışmalar, seks yapmak için ovulasyonla çakışan çiftlerin daha hızlı gebe kaldıklarını gösteriyor. (Seks yapmak için en uygun zaman ovulasyondan iki gün önce ve ovulandığınız gün içindir.)

 

Bir çalışmada, ovülasyonla cinsel ilişkiye giren çiftlerin gebelik oranları, gebe kalmaya çalışan çiftler arasında tipik olarak görülenden daha yüksekti:

 

Bir döngüden sonra yüzde 38’i (yüzde 30’dan itibaren) hamile kaldı.

Üç döngüden sonra yüzde 68’i (yüzde 60’dan fazla) hamile kaldı.

Altı döngüden sonra yüzde 81’i (yüzde 80’den) gebe kaldı.

Yüzde 92’den 12 döngüden sonra  (yüzde 91’den) gebe kaldı.

 

Bu arada, vücudunuzu hamilelik için hazırlayın. Genel ve üreme sağlığınız doğurganlığın her ikisinde de önemli faktördür, bu nedenle sağlığınızla önyargı kontrolünü planlayın. Sigara, yasadışı uyuşturucu, aşırı alkol tüketimi ve yüksek miktarda kafeinden vazgeçin. Vücudunuzun gebelik ve sağ gıdalar için stok kadar hangi besinleri kullanacağınızı öğrenin. Ayrıca, fazla kilolu veya az kilolu olmanın, gebe kalma şansınızı nasıl etkileyebileceğini öğrenin.

 

“Hamile kalmanız ne kadar sürüyor?” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir