Kapat

Gaia Uydusu Bir Milyar Yıldıza Gözcülük Yapıyor

Anasayfa Genel Gaia Uydusu Bir Milyar Yıldıza Gözcülük Yapıyor

Dünya tarihinin en önemli ve en pahalı girişimleri arasında yer alan Gaia Uydusu, milyarlarca yıldızı izlemesi için uzaya fırlatıldı. Bundan dört yıl önce bir Avrupa Projesi olarak yer alan Gaia, Fransız Guyanası’ndan fırlatılarak, uğrulandı. 40 milyon Euro değeri olan uydunun, Samanyolu Galaksisi hakkında çok daha net ve geçerli bilgileri ortaya çıkarması açısından önemli olduğu söyleniyor. Dünya’ya uzaklığı 1,5 milyon km olan gözlem istasyonuna varması için 1 aya ihtiyaç duyan Gaia Uydusu, uzay meraklılarında heyecan uyandırdı.

Uydu içerisinde 2 adet teleskop bulunacak. Uzay cisimleri için çıkarılacak olan haritalar, astrometre kullanılarak yapılacak. Milyarlarca piksellik kameralı dedektörler tarafından gözlem altına alınacak olan uzay, her zamankinden daha farklı görünecek.

Fransa’nın Tulus Şehri’nde 5 sene önce inşasına başlanan Gaia Uydusu, kendisinden beklentinin yüksek olmasıyla, adından sıklıkla söz ettirmeyi de başarmasını biliyor. Gaia uydusu teleskopları, en gelişmiş bu tip cihazlardan. Bu cihazların çok büyük pikselli merceklerinin çekeceği görüntü hem çok daha net olacak hem de çok daha uzağı gösterebilecek. Avrupa çapında en büyük projelerden olan Gaia Uydusu Projesi, bilim dünyasını da meraklandırmış oldu.

Geçen yıllar içerisinde Gaia’dan alınan bilgiler basınla paylaşılmaya devam ediliyor. Fakat bir takım komplo teorisyenleri tarafından bu paylaşımlardan fazlası olduğu iddia ediliyor. Uzaydaki en büyük gözümüz şuan bir Avrupa Birliği projesi olarak seferine ara vermeden devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir