Kapat

En Garip 5 Uyku Bozukluğu

Anasayfa Genel En Garip 5 Uyku Bozukluğu

Yaşadığımız dünyada yaşamımızı sürdürmek için uyku gereklidir. Uyku hepimizin temel kaynağıdır. Fakat bu uyku türleri ”Normal” ve ”Anormal” uyku türleri olarak çeşitlendirilmiştir.

 

Sexsominio

Sexsominio adlı uyku bozukluğu gece uyurken yanındaki kişiyi rahatsız etmektir. Bu uyku bozukluğu genelde evli olan çiftler için geçerlidir. Bu uyku türü uyurgezerlik adlı uyku türünün bir diğer versiyonu gibi de düşünülebilir. Bu durumun bir hastalığı vardır ve bu durum hastalıktan dolayı ortaya çıkmaktadır.

 

Narkolepsi

Narkolepsi adlı uyku bozukluğu sinirsel veya duygusal bozukluklardan ve özellikle de sinirsellikten orta çıkmaktadır. Bu uyku bozukluğu o anki duyguyu yaşadıktan sonra olup olmadık yer ve olup olmadık zamanlarda uykuya dalmaktır. Kesin bir sebebi yoktur ama ”Sinirsel Bozukluk” olarak tanımlanabilir. Bu tür hastalar Narkolepside REM evresi geçirmiş oldukları için çoğunlukla uykudan yorgun, bitkin ve bezmiş bir şekilde uyanırlar. Fakat uyandıklarından sonra yorgun oldukları için tekrar uykuya dalarlar.

 

Somnilokuy

Somnilokuy hastalığı uyurken veya uykuda iken yüksek ses ile bağırmak, yüksek ses ile konuşmak olarak tanımlanabilir. Bu durum uyku halinde iken yani uyku boyunca birkaç kez oluşabilmekte veya birkaç kez tekrarlanabilmektedir. Bu konuşmalar anlaşılabilir halde de olabilir anlaşılmaz halde de oluşabilmektedir. Bu hastalığın bir tedavisi yoktur fakat ağız içine konuşmayı engelleyecek bir aparat takılabilmektedir.

 

Kleine – Levin Sendromu

Kleine yani Levin Sendromu denen bu hastalık uzun süre uyuma ihtiyacıdır. Bu süre 20 saat ve 20 saatin üstüne de çıkabiliyor; fakat genellikle 20 saat olarak tanımlanabiliyor. Genelde bu ihtiyaca aşırı yemek de eşlik edebiliyor. Bazı toplum veya bazı insanlarda kalıtsal bazılarının ise sadece bağışıklık sisteminde bir bozukluk vardır. Tedavisi yoktur fakat ilaç ile engellenebilmektedir.

 

Uyku Apnesi 

Uyku Apnesi adlı hastalıkta uyku sırasında nefes almada duraksama ile birlikte bazı duraksamaların uykuyu bölebilme çeşidi de olabilmektedir. En büyük belirtisi yorgunluk ve gündüz uyumadan kaynaklanabilmektedir. Bunu engelleyen cihazın adı ise CPAP adlı cihazdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir