Kapat

Duvar Küfü Nasıl Temizlenir?

Anasayfa Genel Duvar Küfü Nasıl Temizlenir?

Ne kadar can sıkıcı olabilir değil mi? Salonunuzun o güzel kartonpiyerine yukarıdan su sızmış olmasın sakın. Ya da evin her hangi bir yerinde tesisat sızıntısı evde gerçekten ciddi sorun olabilir. Her ne kadar tadilat yaptırmaya kadar gidebileceği gibi bu durum her şeyden önce kötü bir koku kötü bir görüntü oluşturur. Bahsettiğimiz şey duvar küfü. Hemen bütün ailelerin korkulu rüyası.

Duvar Küfünün Nedeni Nedir?

Genellikle deniz kenarındaki evlerin duvarlarını hepimiz görmüşüzdür. Nemli ortamdan nasılda duvarlar kabarmış ve hatta duvarlarda siyah halkalar meydana gelmiştir. Nedir bu? Mantarlar! Özellikle ıslak ve nemli ortamlarda kendini küf şeklinde de gösterebilen mikroorganizmalar. Üstelik sadece deniz kıyısında değil evinizin her hangi bir yerinde çatlak yada sızıntı olduğunda duvarınızda, tavanınızdasiyah halkalar ve çatlaklar şeklinde kendini gösterebilir. O kadar ilerleyebilir ki duvarın yeniden yapılmasına kadar gidebilir. Evinizdeki halılara, mobilyalara sıçrayabilir. Peki, önlemek için neler yapılabilir?

Duvar küfü nasıl geçer?

Öncelikle küf olan duvarı güzel bir şekilde kurutmanız gerekli. Sonra duvarınızı zımparalayın ki küflü bölge iyice temizlensin. Ardından çamaşır suyuyla ıslatılmış bir bezle güzelce silin. Ancak silme işleminden sonra duvar mutlaka yeniden kurutulmalı ıslak bırakılmamalıdır. Çamaşır suyunu sprey bir şişeye koyup duvara püskürtebilirsiniz de. Ve oda güzel bir şekilde havalandırılmalı. Çamaşır suyu yerine sirke de kullanabilirsiniz. Farklı bir yöntem ise çay ağacı yağıdır. 2 bardak kadar suyu sprey kaba koyun içine 2 çay kaşığı kadar yağı koyup çalkalayın ve duvara püskürtün. Kuruyuncaya kadar bekleyin. Hadi hepinize kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir