Kapat

Deniz Ekosistemlerini Vuran Asit

Anasayfa Genel Deniz Ekosistemlerini Vuran Asit

Atmosferde uzun zamandır artış gösteren karbondioksit miktarı kara ve havadaki hayvanları ve diğer tüm canlıları olumsuz olarak etkilediği gibi denizlerin en önemli canlıları olan çeşitli türdeki ve sayıdaki balıkları ve tüm okyanus popülasyonunu da olumsuz olarak etkilemeye başladı. Atmosferde artan karbondioksit okyanus ekosisteminde asitlenmeye yol açarak maalesef balıkların koku duyularını yitirmelerine neden olmaktadır.

Karbondioksit deniz suyuna nasıl etki ediyor?

Bilim insanlarının Papua Yeni Gine’nin doğu kıyılarında yaptıkları uzun gözlemler sonucu elde ettikleri bulgulara göre atmosferde artan karbondioksitin deniz suyuna karışarak asit oranını ciddi şekilde arttırdığı belirlenmiştir.Deniz ve okyanuslardaki yaşam için büyük bir tehdit oluşturan ve deniz tarafından emilen karbondioksit miktarı bilim insanları tarafından günde ortalama 24 milyon olarak saptanmış durumdadır.

Asit deniz canlılarına nasıl etki ediyor?

Artan karbondioksit miktarının neden olduğu fazla miktardaki asidin deniz mercanlarının %30-50’sinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bilimsel gözlemler tarafından saptanmıştır. Araştırmalar sonucunda elde edilen verilere göre sanayi öncesi döneme kıyasla %170 artış gösteren okyanus asit miktarı gelecekte mercan resiflerinin daha da büyük oranlarda zarar göreceğini gözler önüne seriyor. Üçte biri aşırı kirlenme ve bilinçsiz avlanma nedeniyle uzun zamanlardır yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan mercan resifleri bunlara ek olarak artan asit ve karbondioksit miktarlarıyla tamamen yok olmaya mahkum bırakılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir