Kapat

Böcekler Ve Nano Teknoloji

Anasayfa Genel Böcekler Ve Nano Teknoloji

Bilim insanları inanılmaz bir araştırmanın altına imza atmış durumdalar. Bilindiği üzere hücreden daha küçük DNA bilgisayarlar, canlıların vücutlarında ilerleyerek hastalıklı hücreleri tespit etmek için tasarlanmışlardı. Ancak bu güne kadar hiçbir canlıya nakledilmemişlerdi. DNA zinciri olarak bize en yakın cinsler arasında bulunan hamam böcekleri, kulağa her ne kadar ürkütücü gelse de, insanlık için denek oldular. Söz gelimi yapılan açıklamada, hamam böceğinin içine enjekte edilen DNA Bilgisayarlar, yanlarında ilaç ve hormonda taşıyorlar. Dolayısı ile yakın çağın temel tedavi yöntemlerinden olması muhtemel.

Pek Çok Hastalığın Çaresi Olacaklar

Harvard Üniversitesine bağlı Wyss Enstitüsünün açıklamasında, DNA Robotlar karmaşık görevlerin altından kalkabilecek yapıda olduklarından, hastalıkların teşhisi ve tedavisinde etkin rol oynayabilecekler. İsrail kökenli bir firma ile iş birliği içerisinde geliştirilen bu özel robotlar, ilaçların içerisine enjekte edilerek, dünyadaki milyonlarca insanın kurtarıcısı olabilecekler.

Şimdi Sırada İnsanlar Var

Hamam böceğine enjekte edilen robotlar şuan için gözlemlenerek nasıl hareket ettiklerini ve komutları algılayıp algılamadıklarını araştırıyorlar. Gündelik hayatta kullandığımız Akıllı Cihazların aksine, Nano robotlar biyolojik ortama rahatlıkla ayak uydurabiliyorlar. Gerekli bilgiler edinildikten sonra, beş yıl içerisinde robotların insanlar üzerinde denenmesini planlıyorlar. Eğer deneylerde başarılı olunursa Kanser gibi tedavisi kısıtlı olan pek çok hastalığında tek çaresi olacağı belirtiliyor. Pek çok uzman ve üniversite gözlerini bu deneye çevirmiş durumdalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir