Kapat

Beyin En İyi Hangi Yaşta Çalışır?

Anasayfa Genel Beyin En İyi Hangi Yaşta Çalışır?

Zeka ve algılama gibi konularda en fazla sorulan sorulardan birisi olarak, beynin en iyi çalıştığı yaş nedir? öne çıkmaktadır. Peki, gerçekten beyin en iyi hangi yaşta çalışır?

Kanada’da akademisyenler tarafından yapılan araştırma sonuçlarında, kişisel becerilerin bilişsel açıdan en fazla öne çıktığı yaş olarak 24 yaşı gösterilmiş. Simon Fraser Üniversitesi bünyesinde yapılan bu araştırmanın sonuçlarına bakıldığında, bu yaştan sonra artık bazı yeteneklerde azalma görüldüğü ve özellikle de motor becerilerin kaybolmaya başladığı belirtiliyor. Bu kaybolma için de beynin bazı faaliyetleri oluyor. Beyin bu durumu yaşamamak için bir nevi kurnazlık yapıyor ve benzetme yapmak gerekirse, ara yüzünden faydalanıyor. Tecrübe ve pratik zekanın ve anlık karar vermenin ön plana çıkması, bu açığın olumsuz etkisini ortadan kaldırması için beyne yardımcı oluyor.
Bu araştırma aslında çok sayıda araştırmanın sonuçlarını da sağlıyor. Beynin şartlara uyma ve kendisini adapte etme yeteneğini kullanarak, daha önceki bilgileri işlemeyi deniyor. Çeşitli kombinasyonlar arasından en iyi olanını düşündüğünü seçiyor. Böylece beyin şartlara kendisini maksimum seviyede hazırlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir